
Události: Europoslanci odmítají dohodu bez otevřených hranic v Irsku
Juncker informoval poslance o pondělním jednání s Johnsonem, kterého se zúčastnil také unijní brexitový vyjednávač Michel Barnier. „Nebudete překvapeni – řekl nám, že Británie chce stále dohodu, ale že vystoupí z EU k 31. říjnu s dohodou, nebo bez ní. Riziko vystoupení bez dohody je tak stále reálné,“ podotkl Juncker.
V okamžiku, kdy Juncker zmínil odchod bez dohody, přerušily jeho projev jásot a výkřiky britských europoslanců Strany pro brexit Nigela Farage. Juncker reagoval poznámkou, že se jedná o jeho věrné fanoušky, kteří ho všude doprovázejí.
Juncker dodal, že pojistka má tři cíle, a to zabránit klasické hranici, zachovat integritu unijního vnitřního trhu a zajistit spolupráci mezi irským severem a jihem. Pojistka by v domluvené podobě začala platit jen v situaci, kdy by se obě strany do konce přechodného období po brexitu nedokázaly v rámci budoucí obchodní dohody domluvit na jiném řešení otázky irské hranice.

Europarlament se zabýval brexitem
Pokud Británie na konci října Unii opustí bez dohody, nenastane ani žádné přechodné období a hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem se stane standardní vnější hranicí EU s potřebou kontrol dováženého zboží. „Nechceme, aby se vrátily hranice,“ prohlásil Barnier, který v europarlamentu vystoupil po Junckerovi.

Šlosarčík: EU nechce mít černého Petra
Bez otevřených hranic žádná dohoda
Barnier a také finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová upozornili, že pokud Británie odejde z Unie bez dohody, další jednání o budoucích vztazích mezi Londýnem a Bruselem bude stejně podmíněno trojicí unijních priorit. Vedle zajištění práv občanů EU v Británii a dodržení britských finančních závazků vůči rozpočtu bloku to bude i podoba irské hranice.
V projevech představitelů europarlamentních politických skupin zaznělo, že EU by další odklad brexitu měla umožnit, pokud Británie svou případnou žádost podloží skutečnými důvody. To by se mohlo stát v případě průlomu v jednáních, předčasných voleb nebo nového referenda. Tento postoj poslanci stvrdili v usnesení, které odmítá jakoukoli brexitovou dohodu bez záruky otevřených hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem.
Fakt, že Johnson si pauzu Dolní sněmovny vynutil, kritizoval lídr evropských lidovců Manfred Weber. „Vyvstávají zásadní otázky,“ řekl o situaci v Británii s tím, že národ je zastupován právě parlamentem. „Vést znamená držet pohromadě. Vývoj v Británii je velmi zvláštní,“ dodal.
O vystoupení z EU Britové rozhodli v roce 2016 v referendu. Termín odchodu byl už dvakrát odložen. Nyní je stanoven na 31. října.