Správkyně Hongkongu chce jednat s demonstranty. Ti to odmítají s tím, že jde o past

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý oznámila, že její vláda bude ve snaze obnovit pořádek jednat s demonstranty, kteří se neuchylují k násilí. Propekingská politička zároveň vyjádřila naději, že pokojné víkendové protesty jsou předzvěstí zklidnění situace v Hongkongu. Organizátoři demonstrací nabídku Lamové odmítli s tím, že jde o past, která má za cíl získat čas.

Carrie Lamová na úterní tiskové konferenci
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vincent Yu

Lamová podle agentury Reuters oznámila, že vytvoří „komunikační platformu“, v rámci které by se měly řešit některé požadavky demonstrantů. Detailně hodlá správkyně Hongkongu nechat prověřit příčiny současné krize a způsob, jakým na ně zareagovala policie.

Zda úterní prohlášení Lamové povede k uklidnění situace v ulicích Hongkongu, není jasné. Protesty, na kterých obyvatelé regionu původně vyjadřovali nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, od června postupně přerostly v širší demonstrace proti erozi demokratického politického systému. Jedním z požadavků protestujících je i odstoupení správkyně Lamové.

V neděli se v Hongkongu sešlo podle organizátorů až 1,7 milionu lidí, akce se po čase obešla bez střetů s policií. Pokojným průběhem protestů Lamová a další vládní představitelé v uplynulých týdnech podmiňovali navázání dialogu.

Video Studio ČT24
video

Hongkongská ekonomika bude letos zřejmě stagnovat. Na vině jsou také protesty

Organizátoři protestů: Lžím Lamové nevěříme 

Organizátoři protestů plán Lamové na vytvoření platformy označili za past, která má za cíl získat čas, uvedla agentura AP.

Podle Wong Yik-moa – místopředsedy Občanské fronty za lidská práva, která patří k hlavním organizátorům protestů – Lamová „vůbec nevyšla vstříc“ jejich požadavkům. Těmi jsou skutečná demokracie, rezignace Lamové a nezávislé vyšetření údajné policejní brutality.

„Carrie Lamové nevěříme, nevěříme jejím lžím,“ dodal. Jiný člen hnutí Jimmy Sham navrhl, aby Lamová předstoupila před lidi na demonstraci, pokud si skutečně přeje dialog.

Podle AP je nyní otázkou, zda vydrží dosud ohromující jednota demonstrantů. Bodem zvratu by se mohly stát události na hongkongském letišti z minulého týdne, kdy radikálové z řad demonstrantů ztloukli dva muže z pevninské Číny v domnění, že jde o nastrčené agenty. Někteří prodemokratičtí zákonodárci i demonstranti v reakci na to otevřeně vyjádřili přesvědčení, že situace zašla příliš daleko a že se chtějí ubírat cestou poklidného protestu.