USA odsoudily propuštění íránského tankeru a varovaly Řecko před jeho přijetím

Spojené státy varovaly Řecko před poskytnutím jakékoliv pomoci íránskému tankeru, který v noci na pondělí odplul od Gibraltaru, kde byl šest týdnů zadržován. S odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo řekl, že rozhodnutí gibraltarských úřadů propustit plavidlo navzdory soudnímu příkazu z USA považuje za politováníhodné.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo
Zdroj: ČT24

„Je velice politováníhodné, že se to stalo,“ řekl Pompeo v televizní stanici Fox News k propuštění plavidla. Pokud se podle něj Íránu podaří náklad ropy z tankeru zpeněžit, pak to bude znamenat, že íránské revoluční gardy budou mít „více prostředků, více zdrojů na pokračování své teroristické kampaně“.

Íránský tanker podle amerických představitelů veze ropu za 130 milionů dolarů (tři miliardy korun) a jeho skutečným vlastníkem jsou právě revoluční gardy, jež Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Propuštěný tanker míří k Řecku

Tanker Adrian Darya-1 (do zadržení u Gibraltaru pojmenovaný Grace 1) podle údajů webu Marine Traffic v současnosti pluje k Řecku. Do přístavu Kalamata by měl dorazit v neděli. 

Řecké ministerstvo námořní dopravy ale opět potvrdilo, že zatím nedostalo žádné oznámení o tom, že by íránská loď mířila do některého z řeckých přístavů. Ministr Janis Plakiotakis stanici Skai řekl, že zakotvení tankeru v Kalamatě je velmi nepravděpodobné i vzhledem k tomu, že tento přístav není vybaven na to, aby nabídl útočiště tak velkému plavidlu. 

Agentura Reuters nicméně citovala představitele amerického ministerstva zahraničí, podle nějž dal Washington Řecku i dalším přístavům ve Středomoří „jasně najevo“, jak by si zakotvení tankeru vykládal.

Podle Spojených států by jakákoli asistence tankeru znamenala „napomáhání teroristické organizaci“, což by s sebou neslo trestněprávní důsledky. Řecký deník Kathimerini v této souvislosti poznamenal, že případný další spor kolem tankeru může být prvním výrazným testem zahraniční politiky konzervativní vlády nového premiéra Kyriakose Mitsotakise.

Írán varuje, že jakýkoli další pokus zadržet tanker Adrian Darya-1 by měl „vážné důsledky“.

Tanker byl zadržen na začátku července

Gibraltarské úřady zadržely íránský tanker čtvrtého července, a to kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. Gibraltar je britským zámořským územím a zadržení tankeru způsobilo diplomatickou roztržku mezi Londýnem a Teheránem.

Írán považoval zadržení své lodě za nelegální, čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Londýn to považoval za odvetu.

O propuštění íránského tankeru gibraltarský soud rozhodl minulý týden ve čtvrtek, podle šéfa tamní vlády díky záruce Íránu, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Írán ovšem tvrdí, že žádnou takovou záruku neposkytl.

 Do sporu se vložily i Spojené státy, které na základě soudního příkazu žádaly Gibraltar, aby tanker zadržoval i nadále kvůli americkým sankcím vůči Íránu. Gibraltarské úřady ale žádost odmítly s odkazem na to, že to podle evropských zákonů není možné.