Sebevražedný atentátník na svatbě v Kábulu připravil o život 63 lidí, téměř dvě stovky zranil

Útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných. Oznámilo to afghánské ministerstvo vnitra. Mezi mrtvými jsou ženy a děti. K útoku se přihlásil Islámský stát. Jde o nejkrvavější atentát v afghánské metropoli od loňského ledna, kdy při pumovém útoku na sanitku zemřelo 103 lidí.

Boty obětí
Zdroj: Reuters Autor: Mohammad Ismail

Atentátník se odpálil u pódia, kde hráli hudebníci. Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AFP, vynášeli přivolaní policisté z budovy mrtvá těla. Mluvčí ministerstva vnitra potvrdil, že pachatelem útoku byl sebevražedný atentátník.

„Všichni utíkali,“ popsal situaci po výbuchu jeden z přeživších číšníků. Explozi nepřežilo několik jeho kolegů. „Viděl jsem mnoho žen a dětí, jak křičí a pláčou,“ dodal.

Svatební oslavy v Afghánistánu, kterých se obvykle účastní stovky lidí, probíhají ve dvou sálech, kde se odděleně baví muži a ženy. Výbuch nastal v sekci určené pro muže. Na svatbu bylo celkem pozváno kolem 1200 hostů, řekl agentuře AP Ahmad Omin.

„Byl jsem se ženichem ve druhé místnosti, když jsme uslyšeli výbuch. Pak už jsem nemohl nikoho najít. Všichni v sále leželi,“ popsal neštěstí Omin. Ženil se bratranec jeho otce.

Místo útoku
Zdroj: Reuters
Autor: Mohammad Ismail

K výbuchu došlo ve velké hale v západní části afghánské metropole, kde žije mnoho příslušníků menšinového šíitského etnika Hazárů. Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů. 

K útoku se přihlásil Islámský stát

K útoku se bez předložení důkazu přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ta se v minulosti přihlásila k několika útokům na šíity v Afghánistánu. K útoku došlo den po atentátu v mešitě u pákistánského města Kvéta, kde zemřeli čtyři lidé včetně bratra vůdce afghánského Talibanu Háfize Ahmadulláha.

Spojené státy aktuálně jednají s hnutím Taliban o omezení vojenské přítomnosti USA v Afghánistánu. Odsun vojáků Washington podmiňuje tím, že Taliban přeruší vazby na extremistické skupiny.

Smrtící exploze přerušila více než týden trvající klid v hlavním městě Afghánistánu. Před deseti dny rušnou západní částí Kábulu otřásl výbuch silné nálože ukryté hnutím Taliban v autě. Útok, který byl namířený proti afghánským bezpečnostním silám, zabil 14 lidí a dalších 145 zranil. Většinu obětí tvořili civilisté.