Kreml vyslyšel tlak veřejnosti. Novinář Golunov je na svobodě

2 minuty
Události: Propuštění Ivana Golunova
Zdroj: ČT24

Ruský novinář Ivan Golunov byl propuštěn z domácího vězení. Ruský ministr vnitra Vladimir Kolokolcev to odůvodnil nemožností prokázat mu vinu. Investigativní reportér byl minulý týden zadržen v Moskvě a obviněn z držení a šíření drog. Jeho zatčení provázené řadou nestandardních okolností vyvolalo v Rusku nebývale silné protesty.

Golunova vítala asi stovka příznivců. Řekl jim, že ve své práci investigativního novináře bude pokračovat. 

„Na základě kriminalistických, biologických, daktyloskopických a genetických vyšetření a posudků bylo rozhodnuto ukončit trestní stíhání Ivana Golunova kvůli tomu, že nelze dokázat jeho účast na spáchání zločinu,“ řekl Kolokolcev.

Ministr rovněž informoval o odvolání policistů, kteří měli novinářův případ na starosti. Sdělil také, že navrhl prezidentovi Vladimiru Putinovi sesadit z funkcí policejní velitele, kteří mají v Moskvě na starosti boj proti narkotikům.

Policisté zadrželi Golunova ve čtvrtek 6. června. Tvrdili, že u něj a následně i v jeho bytě našli drogy. Stopy po nich však následně nepotvrdili v jeho krvi ani na rukou. Zadržení navíc provázely nestandardní okolnosti. Golunov například nemohl třináct hodin po odvezení na služebnu s nikým hovořit; tvrdí, že ho policisté zbili; novinářův byt po domovní prohlídce vypadal tak, že v něm nikdo nic nehledal.

Golunov tvrdí, že mu drogy podstrčili a že ho chtěli zastrašit kvůli jeho rozplétání nelegálních vazeb agentů tajných služeb na pohřebnický byznys. Kauze se dostalo velkého mediálního pokrytí v novinách neovládaných plně státem. Na středu se také chystal pochod za novinářovo propuštění.

Klid před prezidentovým vystoupením

Kreml už dříve oznámil, že bude chtít vyřešit problém se zadrženým novinářem do 20. června, kdy se uskuteční každoroční beseda prezidenta Vladimira Putina s občany přenášená celostátními televizemi. Ruskému serveru Projekt to řekli činitelé ruské prezidentské kanceláře.

Znepokojena případem byla třeba i předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, která kauzu označila za „velice smutný příběh“ a vyjádřila znepokojení nad průběhem vyšetřování. Konkrétní důvody, které ji vedly k tomuto závěru, však nesdělila. Řekla ale, že na toto téma hovořila s generálním prokurátorem Jurijem Čajkou, který ji ubezpečil, že na případ osobně dohlédne.

Ministerstvo vnitra slíbilo, že veřejnosti předloží důkazy o Golunovově vině, ale zatím se tak nestalo, upozornil moskevský rozhlas. Novináře policie údajně zbila a musel být ošetřen v nemocnici. Po několika dnech vazby byl propuštěn do domácího vězení. Tento krok podle serveru Projekt inicioval Putinův kancléř Anton Vajno. Loajální provládní média údajně dostala zelenou, aby byla se zadrženým novinářem solidární.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová se kvůli kauze v pondělí setkala s Putinem, oznámila agentura TASS. Vyjádřila názor, že Golunova by měli z domácího vězení propustit a měl by být stíhán na svobodě s tím, že zemi neopustí.

Moskalkovová požádala prezidenta, aby zajistil, že generální prokuratura na vyšetřování dohlédne. „Prezident reagoval souhlasně,“ řekla Moskalkovová redakci serveru Meduza, pro nějž Golunov pracuje.

Zadržení Golunova vyvolalo v Rusku velký skandál a v médiích se stalo téměř hlavní událostí. Právníci zadržovaného novináře proti uvalení domácího vězení ruskými úřady podali žalobu. Spolupracovníci a přátelé novináře navíc před budovou generální prokuratury prakticky nepřetržitě demonstrovali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do Kyjeva přicestovali Macron, Starmer, Merz a Tusk

Pokud Rusko bude i nadále odmítat příměří, zvýší na něj Evropa ve spolupráci s USA tlak, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron na svých sociálních sítích. V sobotu, společně s šéfem britské vlády Keirem Starmerem, německým kancléřem Friedriechem Merzem a polským premiérem Donaldem Tuskem, se v Kyjevě účastní setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Česko přes videohovor zastoupí premiér Petr Fiala.
07:47Aktualizovánopřed 5 mminutami

Média tvrdí, že si Indie a Pákistán poprvé telefonovaly

Indický zpravodajský web CNN-News18 tvrdí, že si Pákistán a Indie poprvé telefonovaly. Islámábád si prý přeje i setkání představitelů obou zemí, aby uklidnili současnou situaci. Informaci však zatím nelze ověřit, země se k tomu oficiálně nevyjádřily. K deeskalaci vyzval také ministr zahraničí USA Marco Rubio. Země i v sobotu hlásily vzájemné údery. V indickém Kašmíru pákistánský útok podle tamní policie zabil pět lidí.
06:08Aktualizovánopřed 36 mminutami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 4 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 13 hhodinami

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 13 hhodinami

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...