„Největší protesty od pádu komunismu.“ Světový tisk píše o pražské demonstraci

Za pravděpodobně nejmasovější polistopadovou demonstraci v České republice označují světová média úterní protest na Václavském náměstí, jehož účastníci žádali demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Novináři si všímají zaplněného centra Prahy a podrobně informují o obsahu předběžného auditu Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů. Část komentářů soudí, že protesty vládu neohrozí.

The New York Times o demonstraci v Praze
Zdroj: ČT24

Francouzský list Le Figaro konstatuje, že šlo o největší podobnou akci za posledních několik desetiletí. List cituje slova organizátorů, podle nichž „Babiš nabízí každý týden nový důvod k protestům“. Stejně jako řada dalších médií i Le Figaro upozorňuje, že definitivní informace o výsledcích auditu bude obsahovat i stanovisko české vlády.

„Na náměstí v srdci Prahy, kde se před třiceti lety davy shromáždily v úsilí zbavit se komunistické vlády a kde byla sedmdesát let předtím vyhlášena nezávislost, zněly v úterý znovu protestní písně,“ uvedl svou reportáž americký list The New York Times. „Původně nevelký protest přerostl v cosi širšího a možná obtížněji kontrolovaného,“ napsal autor Marc Santora.

Babiš podle newyorského listu reagoval s přezíravostí pro něj typickou a auditory obvinil z účasti na rozsáhlém politickém spiknutí. Je houževnatý a přežil už v parlamentu hlasování o nedůvěře vlády, připomíná americký deník – a současně upozorňuje, že velké demonstrace představují ohrožení jiného druhu. V sousedním Slovensku měsíce protestů vedly k pádu kabinetu a umožnily vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách.

The Guardian informuje o pražské demonstraci
Zdroj: ČT24

Podle serveru Politico velikost demonstrace připomněla shromáždění během sametové revoluce, která ukončila vládu komunistů v Československu. Opozice se rychle chopila příležitosti a žádá, aby Babišova vláda požádala o důvěru, což premiér odmítl. Pozice sociálních demokratů naznačuje, že vztahy mezi premiérem a jeho koaličním partnerem se mohou rozpadat, napsal server.

Působivá opoziční síla, píše o zaplněném náměstí The Guardian

Demonstraci v Praze reflektuje i britský tisk. Zpravodaj listu The Financial Times James Shotter připomíná, že český ministerský předseda je pod rostoucím tlakem kvůli svým obchodním zájmům. Jeho hnutí je ale stále nejsilnějším seskupením a sám Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem. Sociální demokraté mají nyní navíc málo důvodů ho opustit, protože mimořádné volby by mohly znamenat jejich konec, uvádí list.

O minimální hrozbě rozpadu české vládní koalice píše i americká agentura Bloomberg.

Agentura Bloomberg informuje o pražské demonstraci
Zdroj: ČT24

„Televizní záběry ukázaly davy po celé délce (Václavského) náměstí, což zablokovalo městské centrum a naplnilo naděje organizátorů představit působivou opoziční sílu,“ napsal britský list The Guardian. Různorodé sociální složení naznačilo, že zlost se rozšířila z liberálních a spíše kosmopolitních oblastí kolem Prahy i do míst, kde měl premiér vždy silnou podporu, konstatoval deník, který dal v reportáži slovo několika demonstrantům.

Odhad síly davů je obtížná věda, ale moře tváří se rozprostíralo od sochy svatého Václava až na konec nejdelšího pražského náměstí, uvedl reportér stanice BBC Rob Cameron. „Přestože masy lidí jsou velké a rostou, jejich síla přinést změnu je sporná,“ doplňuje. „Babiš odmítá rezignovat, prezident ho nevyhodí, i když je formálně obviněn, a koaliční partneři ho aspoň prozatím nechtějí opustit.“

Pražskou demonstraci zaznamenává i ruský tisk, který se ale většinou omezuje na popis událostí.