Situace na Srí Lance se dramatizuje. Výtržníci ničí mešity a obchody, dav zlynčoval muslimského obchodníka

Srílanští policisté se střetli s výtržníky z řad etnických Sinhálců, kteří útočí na muslimy. Při nepokojích zemřel první člověk. Jedná se o zatím největší vlnu násilí ze strany buddhistů vůči muslimské menšině po velikonočních teroristických útocích, při nichž zemřelo 250 lidí. Vláda nařídila dočasné zablokování sociálních sítí, v celé zemi bude platit už druhou noc zákaz vycházení.

Video Zprávy ve 12
video

Srí Lanka čelí po útocích vlně násilí, která cílí na muslimské obyvatele

Útočníci se při svém tažení zaměřovali na obydlí muslimů, mešity, automobily, obchody a podniky vlastněné muslimy. Nejhorší situace je v některých čtvrtích metropole Kolombo a na severozápadě země – ve městech Kiniyama a Hettipola.

„Jsou tady stovky výtržníků… Zapalují mešity a rozbili výlohy a zařízení mnoha obchodů patřících muslimům,“ řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z obyvatel oblasti Kottapitija.

„Přišli s mačetou a pokusili se mě napadnout. Asi patnáct lidí přijelo ve třech nebo čtyřech automobilech. Vyhrožovali, že mě zabijí. Utekl jsem zadními dvěmi. Stejná skupina napadla i bratrův obchod s potravinami,“ prohlásil obchodník Nashir Mohamed.

Srí Lanka se po útocích potýká s násilím proti muslimům
Zdroj: REUTERS
Autor: Dinuka Liyanawatte
V okrese Puttalam jeden muž zemřel v nemocnici poté, co dav zaútočil na jeho podnik a zlynčoval ho. „Napadli ho bodnými a sečnými zbraněmi v jeho truhlářské dílně,“ sdělil AFP policista s tím, že jde o první oběť nepokojů.

Desítky zatčených

Nepokoje pokračují už od víkendu. Policie musela místy nasadit slzný plyn a střílet do vzduchu. Zatčeno bylo šedesát osob včetně lídra krajně pravicové buddhistické skupiny. „Udělili jsme všechny nezbytné pravomoci bezpečnostním silám. Žádám o plnou spolupráci s armádou a policií, aby byl ochráněn mír,“ oznámil srílanský premiér Ranil Wickremesinghe. 

Násilnosti spustil spor na Facebooku 

Srílanská vláda nechala zablokovat některá sociální média a komunikační aplikace, jako je Facebook a WhatsApp. Kvůli hádce, která začala na Facebooku, byl ve městě Čilav na západním pobřeží v neděli zbit jeden muž a několik desítek lidí házelo kameny na mešity a obchody, které vlastní muslimové.

Policie již zadržela autora příspěvku, který zněl „Jednoho dne toho budete litovat“. Zatkla rovněž skupinu, jež v Čilavu napadala obchody. „Nedovolíme, aby byla tato země uvržena do anarchie lidmi, kteří svoji sílu používají proti neozbrojeným nevinným civilistům,“ prohlásil velitel policie Chandana Wickramaratne.

V zemi platil přes celou noc zákaz vycházení, který byl prodloužen zatím do středy, informuje BBC. Organizace OSN v souvislosti s vlnou násilí vyzvala srílanské úřady, aby „zajistily, že situace nebude eskalovat“. Pachatelé a iniciátoři násilí musí být v této kritické fázi pohnáni k odpovědnosti, aby byl zachován mír, zdůraznila OSN.
O Velikonocích zaútočilo na Srí Lance sedm sebevražedných atentátníků na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K zodpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, uskutečnila ho místní skupina radikalizovaných muslimů.

Srí Lanka je převážně buddhistická země; muslimové tvoří asi deset procent a křesťané zhruba 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel země.