Malajsijský soud propustil i druhou z žen vězněných kvůli smrti Kimova bratra

Vietnamka Doan Thi Huong, která v Malajsii strávila dva roky ve vězení kvůli podezření z účasti na vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, byla propuštěna na svobodu. Malajsijský soud poslal v dubnu ženu do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Prokuratura krátce před vynesením rozsudku obvinění zmírnila z vraždy na úmyslné zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem. Část trestu už si žena odpykala a zbytek jí byl odpuštěn za dobré chování.

Doan Thi Huong
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vincent Thian

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Indonésanka Siti Aisyahová byla nečekaně propuštěna na svobodu minulý měsíc. Doan Thi Huong se po vznesení „alternativního obvinění“ přiznala a žádala o slitování. Po změně obvinění hrozilo 30leté ženě nanejvýš desetileté vězení, zatímco předtím jí hrozilo doživotí.

Soudce Azmi Ariffin při vynesení rozsudku konstatoval, že délka vězení podle jeho názoru „poslouží zájmu spravedlnosti“. Odsouzené řekl, že má „veliké štěstí“ a popřál jí vše nejlepší. Huong prostřednictvím tlumočníka poděkovala soudu, prokuratuře i vládám Malajsie a Vietnamu. Novinářům pak řekla, že je šťastná a doufá, že se po návratu do Vietnamu stane zpěvačkou nebo herečkou.

Podle tlumočníka vietnamského velvyslanectví, citovaného agenturou AP, vypadala žena při propuštění z věznice šťastně, dalších podrobností se ale zdržel. Očekává se, že Vietnamka ještě během pátku odletí do vlasti.

Obviněné: Myslely jsme, že jde o žert

Obě ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.