Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, mohli by mít společné občanství, prohlásil Putin

3 minuty
Události: Kauza ruských pasů na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusové a Ukrajinci by mohli mít společné občanství. Učinil tak poté, co zvolený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj navrhl poskytnout občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy, v první řadě Rusům. Zelenskyj tak reagoval na sobotní prohlášení Putina, že přemýšlí nad možností nabídnout zjednodušeně ruské občanství všem obyvatelům Ukrajiny.

„Velmi dobře,“ odpověděl Putin podle agentury TASS na dálku Zelenskému. „Vypovídá to o tom, že se domluvíme, zřejmě proto, že máme mnoho společného,“ řekl s tím, že má na mysli spřízněnost ruského a ukrajinského národa. „Už mnohokrát jsem mluvil o tom, že Ukrajinci a Rusové jsou bratrskými národy. Ba co víc, myslím si, že je to ve skutečnosti jeden národ se svými kulturními, jazykovými a historickými odlišnostmi, ale podle mého názoru – jeden národ.“

Právě otázka národní svébytnosti na Rusku je na Ukrajině velmi citlivá a její odmítání ze strany Rusů většinu Ukrajinců dráždí.

„Jestli budou (Ukrajinci) udělovat občanství Rusům na Ukrajině a my Ukrajincům v Rusku, velmi rychle dosáhneme shody a kýženého výsledku,“ řekl Putin a dodal, že má na mysli společné občanství. „Toto nelze než přivítat,“ uzavřel a pronesl na rozloučenou ukrajinský pozdrav.

Nápad na šíření občanství do sousední země vznesl první Putin. Nejprve minulý týden podepsal dekret, který výrazně usnadňuje lidem z části Donbasu pod kontrolou ruských a separatistických bojovníků získat občanství Ruska. Ukrajina se proti tomu ohradila a stěžovala si Radě bezpečnosti OSN.

Následně Putin oznámil, že zvažuje rozšíření snazšího procesu získání občanství na všechny Ukrajince.

Zelenskyj mu v odpovědi oznámil, že Ukrajinci jen stěží budou mít zájem o ruský pas, protože ten znamená zatčení za mírný protest, nemožnost svobodně volit a nutnost zapomenout na lidská práva. Nabídl naopak ochranu i občanství ruským bojovníkům za svobodu.

Rusové už přijímají žádosti o pas

V Rostovské oblasti se mezitím v pondělí otevřelo první centrum, které ve zjednodušeném řízení vydává ruské pasy obyvatelům části ukrajinského Donbasu, který není pod ukrajinskou kontrolou, oznámil zástupce ruského ministerstva vnitra pro otázky migrace Kirill Adzinov.

Rusko otevřelo první kancelář, kde mohou obyvatelé Donbasu žádat o ruský pas
Zdroj: Sergey Pivovarov/Reuters

Středisko funguje ve městě Novošachtinsk asi 30 kilometrů od ukrajinské hranice. Žádat o občanství tam mohou lidé ze sousední Luhanské oblasti. „Centrum dnes zahájilo práci v testovacím režimu. Přijímáme první dokumenty zástupců (samozvané Luhanské lidové) republiky,“ uvedl Adzinov. V úterý by se podle něj měla otevřít stejná kancelář pro příjem žádostí obyvatel z Doněcké oblasti.

Rozhodnutí vydávat Ukrajincům z jihovýchodní části země ruské pasy označil Kreml za humanitární akt, dekret se podle Moskvy opírá o všeobecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva. Kyjev ale Putinův krok považuje za agresi a odsoudila ho i řada západních států.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 3 mminutami

Jednání Ukrajiny a Ruska se očekává v Istanbulu

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina. Ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
před 41 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 10 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 11 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...