Po útocích na německé vlaky zadrželi policisté dva podezřelé také v Praze

V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé, kteří tvořili společnou buňku s mužem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Oznámil to rakouský ministr vnitra Herbert Kickl a česká cizinecká policie poté potvrdila zadržení muže a ženy. Iráčana podezřelého ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky zadržela rakouská policie v pondělí ve Vídni, ve středu pak zadržela i jeho ženu. Oba jsou ve vazbě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že Česko nemá informace, které by odůvodňovaly změnu stupně hrozby terorismu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Bodo Marks

„Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku,“ citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

„Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera (ve středu) na Letišti Václava Havla v Praze na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.

Údajní teroristé jsou nyní v policejní cele, soud už dostal návrh na jejich vzetí do předběžné vazby. Rozhodnout musí do konce pátku.

Video Studio ČT24
video

Ministr vnitra Jan Hamáček: Policie informaci zatím zveřejňovat nechtěla

Státní zastupitelství nyní povede předběžné šetření, soud bude následně rozhodovat o předání údajných teroristů do Rakouska. Podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech by měl rozhodnout do 60 dnů. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala uvedl, že dvojice je viněna z příslušnosti k teroristické organizaci a z financování terorismu. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že policie informaci o zadržení dvou podezřelých chtěla zveřejnit až tehdy, kdy by nehrozily komplikace. „Zatím to bylo vyhodnoceno tak, že se to zveřejňovat nebude, nicméně pokud to zveřejnila rakouská strana, tak jsme tu informaci potvrdili,“ uvedl Hamáček.

Podle informací ČTK byli zadrženi třicetiletý muž a o tři roky mladší žena z Iráku, kde v minulých letech shromažďovali finance na podporu teroristické organizace Islámský stát (IS). Podporovali také Iráčana podezřelého ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu.

Podle německého generálního státního zastupitelství dvaačtyřicetiletý muž zadržený ve Vídni zjevně sympatizoval s IS. Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Muž je podezřelý z útoků v Bavorsku a Berlíně 

Zadržený je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov–Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal, odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.

Podle obhájce Wolfganga Blaschitze zadržený Iráčan tvrdí, že jednal zcela sám. U soudu, který rozhodoval o jeho vazbě, uvedl, že jeho motiv byl politický. „Chtěl vyslat signál, protože se Německo podílelo na válečných operacích proti Iráku, jeho vlasti. Zabít ale při útocích nechtěl nikoho,“ řekl Blaschitz. Jeho klient u soudu rovněž odmítl, že by měl něco společného s dvojicí zadrženou na letišti v Praze.