Ve Vídni zadrželi muže podezřelého z teroristických útoků na německé vlaky

Rakouská policie zadržela ve Vídni muže, kterého podezřívá ze dvou loňských teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. Informovala o tom agentura APA. Podle státního zastupitelství nepřišel tehdy nikdo o život jen díky technické závadě.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Paul Zinken

Dvaačtyřicetiletý Iráčan, kterého policisté zadrželi již v pondělí, je podezřelý, že se spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu podílel na natažení ocelového lana přes koleje, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky z Mnichova do Norimberku. Lano poškodilo čelní sklo rychlovlaku, zůstal ale na kolejích. Vznikla tak jen hmotná škoda.

Také v druhém případu z loňského prosince chtěl podle rakouské prokuratury muž docílit vykolejení vlaku. Tentokrát položil na koleje betonové bloky. Rakouské státní zastupitelství uvedlo, že ke smrti nikoho ve vlaku nedošlo jen díky „technické chybě“.

V blízkosti místa činu se v druhém případě našel text v arabštině a vlajka teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle listu Kurier policii na stopu podezřelého přivedl právě dopis nalezený na místě činu. Jeho autora vypátrali údajně pomocí použité tiskárny.

Podezřelý vyzýval k pomstě za útok na Novém Zélandu

Iráčan, který bydlel ve vídeňské čtvrti Simmering, má podle Kurieru přiznaný status uprchlíka, studoval na vídeňské technické univerzitě a má pět dětí. V minulých dnech vyzýval podle listu k pomstě za teroristický útok na mešity v novozélandském městě Christchurch, při kterých osmadvacetiletý Australan zabil 50 lidí.

List Kurier rovněž uvedl, že zadržení Iráčana souvisí s páteční policejní razií v okolí Frankfurtu nad Mohanem, při které bylo zadrženo jedenáct lidí podezřelých z terorismu. Německé státní zastupitelství tehdy uvedlo, že skupina mužů ve věku 20 až 42 let je podezřelá z plánování teroristického útoku, který chtěli spáchat pomocí automobilu a střelných zbraní a zabít při něm co nejvíce „nevěřících“.