Odmítněte dohodu o brexitu a nikdo neví, co se stane, varuje Mayová před klíčovým hlasováním

Theresa Mayová varovala před možnými dopady před hlasováním o brexitové dohodě (zdroj: ČT24)

Čtyři dny před klíčovým hlasováním o brexitové dohodě v britském parlamentu premiérka Theresa Mayová vyzvala poslance, aby dokument, který dojednala s Bruselem, podpořili. Jinak podle ní hrozí nejistota a to, že země nakonec Evropskou unii neopustí nikdy. Evropskou sedmadvacítku pak vyzvala k většímu úsilí při jednáních o případných změnách dokumentu tak, aby dohoda mohla projít. Členové Dolní sněmovny ji již jednou odmítli.

„Podpořte dohodu a Spojené království odejde z EU. Odmítněte ji a nikdo neví, co se stane,“ řekla Mayová v projevu ve východoanglickém městě Grimsby. Varovala, že Británie by v případě opakovaného vládního nezdaru ve sněmovně mohla zůstat v Unii ještě mnoho měsíců, odejít bez dojednané dohody, která ji chrání, nebo dokonce vůbec evropský blok neopustit.

Případné odložení brexitu, který je plánovaný na 29. března, by podle premiérky mohlo vést k tomu, že si Unie začne klást nové podmínky, nebo k vypsání druhého referenda o členství v EU. Nový plebiscit by ale mohl znamenat, že Spojené království z Unie nikdy neodejde, což není to, pro co obyvatelé země v prvním referendu v roce 2016 hlasovali, uvedla Mayová.

Její projev byl nakonec mírnější, než očekávala britská média, která v předstihu psala, že premiérka bude „dštít oheň a síru“ na Brusel kvůli jeho neochotě přistoupit na změny takzvané irské pojistky. Ta je kontroverzním bodem brexitové dohody, který dosud bránil jejímu schválení v britském parlamentu.

Irská pojistka, která má zajistit průchodnost hranice mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, představuje podle některých britských poslanců riziko, že země zůstane připoutána k unijním strukturám.

Unijní brexitový vyjednavač Michel Barnier do Londýna vzkázal, že Brusel nabízí Británii možnost jednostranně odejít z jednotného celního prostoru, ostatní opatření vyplývající z ujednání o pojistce však musí Británie dodržet, aby nebyla obnovena tvrdá hranice mezi oběma částmi Irska.

„Nebudeme držet Spojené království v celní unii proti jeho vůli,“ napsal Barnier na Twitteru poté, co v Bruselu informoval vyslance sedmadvacítky o současném stavu brexitových jednání. K žádné zásadní změně na unijní straně nedošlo, EU bude podle Barniera v příštích dnech „pokračovat v intenzivní práci“ na tom, aby Británie odešla z Unie s dohodou.

Neústupnost EU může otrávit budoucí vztahy, řekl britský ministr zahraničí

Servítky si v pátek nebral britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který Brusel varoval, aby svou neústupností „na mnoho dalších let neotrávil budoucí vztahy“ mezi EU a Spojeným královstvím. Pokud Unie podle Hunta v této kritické fázi – 21 dní před plánovaným brexitem – nevyjde Londýnu vstříc, budou ji ze selhání rozhovorů vinit další generace.

Šéfka severoirských unionistů, jejichž podpora je pro menšinovou vládu Mayové klíčová, dnes vyzvala Brusel a Dublin ke změně postoje ke zmíněné irské pojistce. „Premiérka slíbila, že zajistí právně závazné změny. Musí tento slib dodržet,“ naznačila podle agentury Reuters Arlene Fosterová, že její strana bez těchto úprav dohodu v úterním parlamentním hlasování nepodpoří.  

Načítání...