Do 12. března, odkládá Mayová hlasování o brexitové dohodě. Lehkomyslné, reagují labouristé

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová uvedla, že parlament nebude příští týden hlasovat o brexitové dohodě, má se tak ale stát do 12. března. Labouristická opozice označila její krok za lehkomyslný pokus donutit poslance, aby si vybrali mezi dohodou o podmínkách odchodu, kterou Mayová dojednala s Bruselem, a brexitem bez dohody. Zákonodárci již dokument jednou odmítli. List The Guardian s odvoláním na unijní zdroje dokonce spekuluje o prodloužení vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem do roku 2021.  Podle The Telegraph ale mají Mayové stačit dva měsíce.

Theresa Mayová na summitu Ligy arabských států a EU
Zdroj: Reuters Autor: Mohamed Abd El Ghany

„Příští týden s (brexitovou dohodou) do parlamentu nepřijdeme, ale zajistíme, že se tak stane do 12. března,“ řekla Mayová podle agentury Reuters novinářům v letadle cestou do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na summit Evropské unie a Ligy arabských států (LAS). Odchod z EU 29. března s dohodou je podle ní stále možný a britská vláda na takovém scénáři pracuje.

Mayová, kterou britský parlament pověřil pokusem o změny v textu dohody o brexitu, se v Šarm aš-Šajchu setkala se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Ten jí podle agentury Reuters řekl, že EU potřebuje mít jasno v tom, že většina britských poslanců podpoří případnou nabídku EU, a to ještě před summitem EU, který se uskuteční 21.–22. března.

The Guardian s odvoláním na unijní zdroje napsal, že Tusk je nakloněn prodloužení vyjednávání o 21 měsíců, tedy do roku 2021, v případě, že by se Mayové nepodařilo získat v parlamentu podporu pro dohodu. Motivem takto dlouhé lhůty je prý, aby bylo dost času na dojednání konečného řešení. EU možnost znovuotevření dohody již dříve odmítla, jak zástupci Británie tak Unie však přihlížejí k možnosti dodatků, připomíná Reuters.

„Udělali jsme velký pokrok, měli jsme konstruktivní jednání s EU,“ uvedla Mayová s tím, že britští vyjednavači budou v úterý opět v Bruselu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nicméně naznačil, že ho jednání Británie už unavuje.

Jednání přesto budou pokračovat. Podle listu The Telegraph nyní premiérka zvažuje až dvouměsíční odklad brexitu. Deník píše, že vláda připravila sérii alternativních řešení ve snaze předejít rezignacím ministrů, kteří jsou rozhodnuti podpořit návrh části poslanců a odmítnout odchod Británie z EU bez uzavření dohody.

Labouristický mluvčí pro brexit Keir Starmer nazval odklad hlasování „vrcholem nezodpovědnosti“. Parlament podle něj nesmí dovolit, aby byl v časové tísni nucen volit mezi Mayové dohodou a neřízeným brexitem.

A právě to je podle spolupracovníka ČT Jana Jůna zvláštní ale jednoduchá taktika Mayové. „Poukazují už na to všichni,“ uvedl Jůn a připomněl, že vůči odchodu bez dohody panuje jednoznačný odpor. Výjimkou je jen asi dvacítka nejtvrdších stoupenců brexitu.

Předsedkyně vlády má v Dolní sněmovně v úterý vystoupit se zprávou o pokroku v jednáních s Unií. Následující den budou poslanci projednávat další postup. Opět by tak mohl vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu.