Šéf slovenské diplomacie Lajčák podal demisi, premiér Pellegrini s ní nesouhlasí

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák předal svou demisi prezidentovi Andreji Kiskovi a o svém rozhodnutí informoval premiéra Petra Pellegriniho. Oznámil to tiskový odbor slovenského ministerstva zahraničí. Předseda vlády vzápětí prohlásil, že Lajčákův krok chápe, s jeho rezignací však nesouhlasí. Ministra označil za respektovaného politika světového formátu a chce ho přesvědčit, aby ve funkci zůstal. Prezident zatím neoznámil, zda demisi přijme.

Video Události
video

Události ČT: Pellegrini chce přesvědčit Lajčáka, aby stáhl rezignaci

Lajčák se rozhodl odstoupit poté, co slovenský parlament ve čtvrtek odmítl přijmout migrační pakt OSN. Usnesení proti dokumentu podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců slovenské sněmovny, kromě většiny koaličních zákonodárců i část opozice.

Pellegrini v pátek prohlásil, že Lajčákovu rozhodnutí rozumí vzhledem k tomu, že se ministr na sepsání migračního paktu osobně podílel v době, kdy stál v čele Valného shromáždění OSN.

„Jako předseda vlády jsem ale přesvědčený, že toto není důvod, aby rezignoval, a s podáním jeho demise nesouhlasím. Potřebujeme jeho zkušenosti i v roce 2019, a proto využiji nejbližší dny k tomu, abych se pokusil jeho rozhodnutí změnit,“ řekl premiér.

Premiér se s ministrem plánuje oficiálně setkat v pondělí, naznačil však, že s ním může neformálně jednat i o víkendu. Pellegrini totiž kvůli aktuální situaci zrušil svou cestu do Katovic na mezinárodní klimatickou konferenci.

Slovenský prezident Kiska zatím neoznámil, zda Lajčákovu demisi přijme. Mluvčí hlavy státu Roman Krpelan informoval, že Kiska pozval ministra na schůzku. Jednání prezidenta s Lajčákem by se mělo uskutečnit v úterý.

Video Premiér Pellegrini: Lajčák je politik světového formátu
video

Premiér Pellegrini: Lajčák je politik světového formátu

Premiér Pellegrini: Lajčák je politik světového formátu

Zpravodaj ČT Mathé: Nabízí se varianta, že by Lajčák mohl kandidovat na prezidenta jako nezávislý

Lajčák je dlouholetým šéfem slovenské diplomacie

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Globální pakt OSN v debatách hájil a tvrdil, že téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří podle něj šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

Pellegrini v pátek mimo jiné řekl, že vnímá obavy ohledně zahraničněpolitické orientace Slovenska, které se objevily po oznámení Lajčákova odchodu. V této souvislosti zdůraznil, že země se bude nadále orientovat na Západ.

„Chci jasně říci, že náš životní a hodnotový prostor je Evropská unie a bezpečnost naší země je spojená se členstvím v NATO. I naše ekonomická prosperita je propojena se západními ekonomikami,“ prohlásil premiér.

Pellegrini se vyhnul odpovědi na otázku, zda by v čele slovenské diplomacie mohl Lajčáka případně nahradit expremiér a předseda vládní strany Smer - sociální demokracie Robert Fico. Ten podle slovenských médií o tuto funkci údajně projevil zájem.