Čtyři měsíce do prezidentských voleb na Slovensku. Nejsilnější Smer stále neví, koho podpoří

3 minuty
Horizont ČT24: Zbývají čtyři měsíce do prezidentských voleb na Slovensku
Zdroj: ČT24

Slováci budou už za čtyři měsíce vybírat novou hlavu státu. Zájem o křeslo dosud projevilo několik osobností z politiky i mimo ni. Stále se ale čeká na jméno, které podpoří nejsilnější politická síla v zemi Smer-SD expremiéra Roberta Fica. Rozhodnutí už několikrát odložila.

Strana Smer-SD slibovala, že jméno svého prezidentského kandidáta prozradí po létě, pak během září a nakonec v říjnu. Vedení ale mlčí i dnes. 

Robert Fico už má jednu prezidentskou kandidaturu za sebou s bídným výsledkem: v roce 2014 jej porazil Andrej Kiska. Teď by Fico v prezidentském křesle rád viděl šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, kterému průzkumy slibují vítězství. Jenže Lajčák o kandidatuře nechce slyšet a odmítá, že by změnil názor.

„Byl jsem velmi překvapený, když jsem v rádiu slyšel, jak jsem nalomený. Zkontroloval jsem se a nevím o ničem, co bych měl nalomené. Rozčiluje mě to,“ prohlásl Lajčák (nestr. za Smer-SD).

obrázek
Zdroj: ČT24

Dál se chce věnovat zahraniční politice. Stejně jako další nadějný muž sociální demokracie eurokomisař Maroš Šefčovič. Toho do hry nepřímo vrátila ztráta možnosti, že povede kandidátku Smeru-SD do evropských voleb v květnu 2019.

Zájem předčasně odejít z úřadu nemá ani současný premiér Peter Pellegrini, který si stabilně drží pozici druhého nejdůvěryhodnějšího politika v zemi.

Smer-SD se jako strana dost vyčerpal nejen programově a ideově, ale i personálně.
Marián Leško
komentátor deníku Trend

Bude prezidentem Maďar?

Naopak další člen koalice – strana Most-Híd – do boje o prezidentský palác posílá rovnou svého předsedu. Béla Bugár věří, že společnost už dozrála k tomu, aby do jejího čela nastoupil slovenský Maďar. 

„Dřív, když někdo kandidoval jako příslušník národnostní menšiny, tak se fakticky držel hesla, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ myslí si místopředseda parlamentu a šéf Mostu-Híd  Béla Bugár. Situace se podle něj změnila.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nezávislí kandidáti mají podporu prezidenta Kisky

Do prezidentského křesla by rádi usedli i nezávislí kandidáti. Z nich má zatím nejlepší vyhlídky uznávaný vědec Robert Mistrík, který získal sympatie i části opozice. Sám ale sází především na občanskou podporu. O tu se hodlá ucházet až do 17. listopadu, kdy ukončí sběr podpisů.

Podle komentátora deníku Trend Mariána Leška mají právě nezávislí kandidáti výhodu. „Konstelace jim přeje. Taky přeje kandidátům tábora protivládního a protikoaličního. Přitažlivost vládní koalice dávno nebyla v očích voličů tak nízká jako nyní,“ tvrdí Leško.

Nezávislé kandidáty navíc podporuje nynější prezident Andrej Kiska. Ten už oznámil, že obhajovat svůj mandát nebude. V současnosti se spekuluje, zda se Kiska do politiky zapojí v čele nové strany.

O post prezidenta má zájem i šéf krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marián Kotleba. Dnes je poslancem, loni neobhájil post banskobystrického župana.

Do skupiny zájemců o účast v prezidentských volbách paří i bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabín, toho času soudce, s jehož jménem se v médiích nejčastěji objevuje přívlastek kontroverzní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 34 mminutami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 35 mminutami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 2 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 4 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...