Kriminalisté v případu vraždy Kuciaka zajistili přes 570 stop, z domu Zsuzsové odnesli tři tašky dokumentů

V souvislosti s vyšetřováním vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové zajistili kriminalisté víc než 570 stop. Uvedl to šéf zásahové jednotky NAKA Braňo Zurian. Jen z domu Aleny Zsuzsové, která je jednou ze čtyř obviněných, elitní komando podle televize Markíza odneslo tři igelitové tašky plné dokumentů.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Lukáš Mathé k průběhu vyšetřování

Během razií policisté udělali celkem dvanáct domovních prohlídek. Třináct dalších bylo například v prodejnách, restauracích nebo i v autě. Podařilo se jim zajistit více než 570 stop, jde o počítače, mobilní telefony, trojici aut a zbraně, uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

Ředitel zásahové jednotky už v pondělí uvedl, že mají i náboj, který se shoduje se zásobníkem, jenž byl použit přímo při vraždě Kuciaka a Kušnírové. Čtvrtečního zásahu, ze kterého policie zveřejnila záběry na Facebooku, se učastnilo 150 policistů.

Šéf NAKA Zurian vyšetřování vraždy slovenského novináře označil za jedno z nejtěžších, s jakými se policie setkala. Důkazy proti čtveřici obviněných jsou podle generálního prokurátora velmi silné.  

Kuciakova vražda vedla k pádu Ficovy vlády

Vražda Kuciaka a jeho partnerky vyvolala na Slovensku vlnu protestů, které vedly k politické krizi a k pádu vlády Roberta Fica. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech a ministryní vnitra se stala Denisa Saková, blízká spolupracovnice předchozího šéfa resortu Roberta Kaliňáka.

Intenzivní policejní vyšetřování pracuje od začátku s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací reportéra. V nedokončeném článku psal Kuciak o podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, zejména s dotacemi a DPH, a také o jejich napojení na mafii. Připravoval také text o albánské mafii a o mrtvém drogovém bossovi Silviu Aquinovi z Belgie, který měl být na Slovensko napojen přes manželku.

Podle Fica vyšetřování vyloučilo verzi, že za činem stála italská mafie s propojením na úřad slovenské vlády. Toto vymyšlené falešné obvinění bylo úmyslně zneužito ve snaze změnit mocenské poměry na Slovensku a sesadit vládu mimo standardní demokratická pravidla, řekl v úterý novinářům.

„Po definitivním ukončení vyšetřování (vraždy) se Slovensko bude muset vrátit k událostem, které následovaly po vraždě, především k úlohám, jaké v nich sehráli prezident Andrej Kiska, opozice, média a nevládní organizace financované ze zahraničí,“ řekl Fico, aniž povolil novinářům klást otázky.

Minulý čtvrtek policie zatkla osm podezřelých, pět jich po výslechu propustila. Posléze byli v kauze vraždy obviněni čtyři lidé, které slovenský soud poslal do vazby.

Investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk, a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později.