Případ Kuciakovy vraždy: Soud uvalil vazbu na všechny čtyři obviněné

Trestní soud v Banské Bystrici poslal do vazby všechny čtyři obviněné v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyhověl tak návrhu prokurátora. Tři z obviněných podali proti rozhodnutí soudu, který se specializuje na zvlášť závažnou kriminalitu, stížnost.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24 s šéfredaktorem Denníku N Matúšem Kostolným o vraždě Jána Kuciaka

 „Důvodem vazby je obava z možného útěku (obviněných), ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Kromě obviněného Z.A. podali zbylí tři obvinění stížnost proti usnesení, o které rozhodne Nejvyšší soud Slovenské republiky. Prokurátor se vzdal práva na podání stížnosti,“ uvedla mluvčí slovenského úřadu speciální prokuratury Katarína Kudjáková. 

Zsuzsová si prý objednala vraždu Kuciaka 

Slovenská policie navíc rozšířila rozsah obvinění u čtyřiačtyřicetileté Aleny Zsuzsové. Nově ji viní i z objednávky vraždy Kuciaka. Informace o Zsuzsové potvrdil Denník N. Podle listu však Zsuzsová údajně nestála na vrcholu celé objednávky. Kdosi – zatím neznámý – ještě figuroval nad ní.

Zsuzsová se v sobotu stala v pořadí čtvrtou obviněnou v případě novinářovy vraždy. Zadržená byla ve čtvrtek v Komárně. Podle slovenských médií pracovala jako tlumočnice z italštiny pro podnikatele Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kočner se podle sousedů Zsuzsové stal také kmotrem její dcery, napsal server hnonline.sk. Zsuzsová dále podnikala na Slovensku s několika Italy.

„Máme proto důvod myslet si, že se hledá stopa italské mafie, o které Kuciak psal a o které se mluvilo se hned po jeho vraždě,“ domnívá se šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.

Dalšími obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó. Trojici mužů elitní policejní jednotka zadržela ve čtvrtek. O den později k nim přibyla podnikatelka Alena Zsuzsová.

Ani jeden ze zmiňované čtveřice obviněných nepatřil na Slovensku - před svým zatčením - mezi veřejně známé osoby.

Průlom nastal ve čtvrtek

Několikaměsíční složité rozplétání případu Kuciak, do něhož se zapojil i Interpol a americká FBI, se posunulo kupředu ve čtvrtek, kdy došlo na více místech k zátahu na podezřelé osoby. Při raziích zasahovalo 55 elitních policistů, kteří zatkli celkem osm osob. Čtyřem z nich bylo posléze sděleno obvinění z vraždy Kuciaka a jeho snoubenky.

Kuciak pracoval jako investigativní redaktor pro zpravodajský web Aktuality.sk. On a jeho snoubenka byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února 2018. Slovenská policie i prokuratura již dříve uvedly, že úkladná vražda souvisela s Kuciakovou prací.

Čtvrteční zátah podle Kostolného prolomil alespoň částečně sedmiměsíční nedůvěru, kterou Slováci ve stát a policii od vraždy Kuciaka mají. „Moje osobní důvěra byla také velmi otřesena. Po čtvrtku máme první náznak, že případ nestojí na vodě. Ukazuje to, že mezi vyšetřovateli jsou lidé, jednotlivci, kteří si zaslouží důvěru,“ dodal.

Posun ve vyšetřování uvítaly i rodiny obětí. „Jak jsem se o zátahu dozvěděla, tak jsem měla prvotní šok. Nevěděla jsem, jestli se mám z toho kvazi těšit, že už se to posunulo,“ řekla zavražděné Zlatica Kušnírová.

Slovenské úřady připomínají, že výslech dosud podstoupily dvě stovky lidí a že na případu pracuje největší tým ve slovenských dějinách.