Írán: Izrael jako jediný na Blízkém východě má jaderné zbraně, svět by se tím měl zabývat

Svět by se měl více zabývat jaderným programem Izraele, jelikož je to jediný stát na Blízkém východě s jadernými zbraněmi. V reakci na čtvrteční projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před Valným shromážděním OSN to uvedl na Twitteru íránský ministr zahraničí Mohamed Džavád Zaríf.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

„Izrael je jediným režimem v našem regionu s tajným a nepřiznaným programem na výrobu jaderných zbraní, včetně opravdového jaderného arzenálu. Nastal čas, aby se Izrael přiznal a představil svůj nelegální program na výrobu jaderných zbraní mezinárodním inspektorům,“ uvedl Zaríf na Twitteru.

Kriticky se k projevu Netanjahua vyjádřil také Zarífův mluvčí Bahrám Ghasemí, který řekl, že se svět jen zasměje výrokům Netanjahua o tom, že Írán má tajný jaderný sklad v Teheránu. Projev izraelského premiéra přitom mluvčí íránské diplomacie podle agentury Fars označil za „nepravdivý, bezvýznamný a nepotřebný“.

Netanjahu ve čtvrtek v New Yorku v OSN uvedl, že Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní. Zároveň pochválil Spojené státy za to, že odstoupily od jaderné dohody s Íránem a opět proti islámské republice zavedly sankce. Snahu evropských signatářů o zachování dohody, navzdory americkým sankcím, izraelský premiér označil za nebezpečnou politiku ústupků. Zdůraznil přitom, že nedopustí, aby Írán Izrael ohrožoval.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Richard Drew

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 Spojené státy, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují a v srpnu zavedl Washington proti Íránu nové sankce.

K odstoupení USA od dohody se opakovaně kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby mohla zachovat obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.