V migraci musí být větší pořádek, prohlásila Merkelová

Postup při řešení problému migrace rozhodne o tom, zda přetrvá Evropská unie. Ve Spolkovém sněmu to prohlásila kancléřka Angela Merkelová při debatě k rozpočtu na rok 2018. Dodala, že je potřeba právně přijatelná, realistická a solidární odpověď, která nebude přetěžovat lidi.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

„Musí existovat větší pořádek ve všech způsobech migrace, aby lidé věřili, že právo a pořádek budou prosazeny,“ prohlásila šéfka německé vlády. Připomněla přitom, že na summitu EU minulý týden v Bruselu se všichni přes různé názory na problém migrace shodli v tom, že ho nemohou řešit jednotlivé země samy, ale že „je to úkol, který se týká všech“.

Merkelová také uvedla, že množství lidí, kteří se na člunech dostávají do Evropy přes Středozemní moře, pokleslo o 95 procent. Přesto, jak dodala, se musí posílit ochrana vnějších evropských hranic. Slíbila přitom, že Německo k tomu přispěje svým dílem.

Merkelová připomněla přípravu německé obdoby Marshallova plánu pro Afriku a potřebu jednat s africkými státy spíš než rozhodovat za ně. „Migrace je globální problém a vyžaduje globální odpověď,“ zdůraznila.

Čeká nás spousta práce, je si vědoma kancléřka 

Po ostré koaliční roztržce, která se týkala právě migrace, je podle kancléřky kabinet schopen pokračovat ve své práci: „Jako vláda pracujeme něco přes sto dní. Mnoho jsme toho stihli a jsme si vědomi, že toho máme ještě spoustu před sebou.“ Jednou z věcí, ke které chce její kabinet přispět, je větší soudržnost společnosti.

Alice Weidelová vyzvala kancléřku k rezignaci
Zdroj: Reuters
Autor: Hannibal Hanschke

I ve středu ovšem zazněla ve Spolkovém sněmu na adresu kancléřky kritika za její dosavadní přístup k migračnímu problému. Šéfka frakce extremistické a zároveň nejsilnější opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová Merkelovou obvinila, že její trvání na liberální migrační politice rozdělila Německo i Evropu.

„Německo se pod vaší vládou stalo motorem a stabilizátorem chaosu,“ řekla opoziční politička. „Ukončete tu tragédii a prosím, odstupte!“ vyzvala Merkelovou.

Pro odvrácení obchodní války s USA uděláme všechno, slíbila kancléřka

Merkelová varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa před rizikem vzniku skutečné obchodní války. V německém parlamentu ale zároveň uvedla, že EU učiní vše proto, aby obchodní válku odvrátila.

„Stojí za to pokusit se všemi silami tento konflikt zmírnit, aby se nezměnil ve skutečnou válku, ale k tomu je samozřejmě zapotřebí obou stran,“ řekla kancléřka v Bundestagu. Dodala, že do USA brzy odcestuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s návrhy na řešení současné patové situace.

Trumpova administrativa uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a zvažuje, že zvýší i cla na automobily a automobilové součástky. Takový krok by byl zrovna pro Německo a jeho rozsáhlý automobilový průmysl bolestivý.

Merkelová také zpochybnila nynější způsob měření obchodních schodků a přebytků. „Je téměř staromódní počítat pouze výrobky a nikoli i služby,“ řekla. Pokud by se do statistik zahrnuly i digitální služby, bylo by podle kancléřčiných slov pravděpodobné, že Spojené státy budou mít s Evropou obchodní přebytek.