Reuters: Evropská komise zažaluje Polsko kvůli reformě justice

Evropská komise (EK) zažaluje Polsko u unijního soudu kvůli kontroverznímu zákonu o justici. S odvoláním na nejmenované unijní činitele to uvedla agentura Reuters. Na základě sporného zákona bude začátkem července nuceno odejít do důchodu asi čtyřicet procent soudců polského nejvyššího soudu.

Soudní budovy ve Varšavě
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

„Komise rozhodla, že se bude soudit,“ cituje Reuters svůj zdroj. Tento krok ale pravděpodobně přijde až příliš pozdě na to, aby předčasnému odchodu soudců do penze zabránil. Zákon totiž vstoupí v platnost 3. července.

Evropská komise vede s Polskem spor kvůli kontroverzní justiční reformě od loňského roku. Reforma posílila vliv vlády nad nejvyšším i nad ostatními soudy. Polský parlament v dubnu přijal trojici zákonů, jež reagují na část požadavků Bruselu, představitele Evropské unie změny ale neuspokojily.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, v jehož resortu jsou mimo jiné institucionální vztahy, vláda práva a charta základních práv, tento měsíc na plenárním zasedání Evropského parlamentu prohlásil, že polská vláda stále nečiní dost pro plné zabezpečení právního státu.

Polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentuje také tím, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.