Italský ministr vnitra Salvini naznačil, že by spisovatel Saviano mohl přijít o ochranu před mafií

Italský spisovatel a novinář Roberto Saviano kritizoval ministra vnitra Mattea Salviniho, který ve čtvrtek naznačil, že by tento bojovník proti mafii mohl přijít o policejní ochranku. Informovala o tom agentura AFP. Saviano čelí kvůli své knize o italské mafii Gomora řadu let výhrůžkám smrtí.

Roberto Saviano
Zdroj: ČTK/AP/SALVATORE LAPORTA Autor: Salvatore Laporta

„Příslušné úřady zhodnotí, jestli mu něco hrozí, zčásti proto, že se mi zdá, že tráví dost času v zahraničí,“ uvedl v rozhovoru poskytnutém stanici RAI ministr vnitra Salvini. „Zhodnotí, jak jsou vynakládány peníze italských daňových poplatníků,“ dodal.

V rozhovoru pro RAI Tre Salvini uvedl, že „Roberto Saviano je poslední z mých problémů. Jestli se teď dívá, posílám mu pusu. On je takový ten člověk, který vyvolává tolik soucitu a náklonnosti, ale je třeba zhodnotit, na co Italové dávají své peníze.“ 

Saviano je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra a která se stala předlohou stejnojmenného filmu oceněného na festivalu v Cannes.

Italský spisovatel, který se ve svých knihách dál věnuje organizovanému zločinu, je ostrým kritikem nového ministra vnitra a předsedy strany Liga Salviniho, především kvůli jeho postoji k migraci. Na Facebooku jej Saviano označil za „ministra podsvětí“.

 „Salvini si vybral svoje nepřátele: Italy z jihu, Italy, o které se nestará a jsou mu ukradení, cizince, kteří v Itálii žijí a pracují, dívky a chlapce narozené v Itálii rodičům-cizincům, chlapce, kteří mluví italsky, milují italštinu. Jeho nepřáteli jsou Romové. A mezi těmi Italy zapomenutými politiky a institucemi, mezi těmi cizinci, jsem i já,“ napsal Saviano ve svém příspěvku. 

„Žít pod policejní ochranou je tragédie. Itálie je západní zemí s největším počtem novinářů pod policejní ochranou, protože má nejsilnější a nejnebezpečnější zločinecké organizace na světě,“ uvedl Saviano na Facebooku. „Místo aby novináře, kteří žijí pod ochranou, zbavil nebezpečí, tak jim Matteo Salvini, ministr vnitra, vyhrožuje,“ dodal Saviano.