Šéf sudetských Němců stojí za Merkelovou: Část českého establishmentu míří zpět do komunistické minulosti

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt zkritizoval „útoky“ českých politiků na kancléřku Angelu Merkelovou. Vyvolala je svými slovy o tom, že pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění. Část českého establishmentu podle Posselta míří ke komunistické minulosti.

Bernd Posselt
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Posselt v tiskové zprávě zaslané ČTK poděkoval Angele Merkelové za to, že ve svém středečním projevu při vzpomínce na oběti vysídlení poválečný odsun jednoznačně odsoudila. Zároveň kritizoval reakci českých politiků.

„Část českého establishmentu se nachází na skluzavce do komunistické minulosti. Kdo smýšlí tak jako kritici Merkelové, propásne cestu ke svobodné a k lidské Evropě, která překoná nacionalismus,“ vyjádřil své přesvědčení Posselt.

Merkelová se k tématu, které dlouho zatěžovalo česko-německé vztahy, vrátila při příležitosti Světového dne uprchlíků. „Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury,“ řekla. „To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ zdůraznila zároveň.

Zeman a Babiš Merkelovou zkritizovali

Na české politické scéně slova německé kancléřky vyvolala rychlou a odmítavou reakci. Prezident Miloš Zeman se nechal prostřednictvím svého mluvčího slyšet, že „hluboce nesouhlasí“. Premiér Andrej Babiš novinářům řekl, že výrok Merkelové je nepřijatelný a jitří staré rány.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 až 30 tisíc Němců. Česko se ke své zodpovědnosti za odsun přihlásilo v česko-německé deklaraci z roku 1997.

„Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny,“ stojí mimo jiné v deklaraci.