IS ovládal většinu provincie Dajr az-Zaur: zatímco SDF vybojovala území na východ od řeky Eufrat, západní břeh dobyly syrské vládní jednotky. Před pár dny ale síly věrné prezidentu Bašáru Asadovi krátce dobyly i několik vesnic ovládaných arabsko-kurdskou koalicí, což v minulosti vyvolalo tvrdou reakci.
Například letos 7. února syrské provládní síly zaútočily na štáb SDF, u kterého se nacházeli vojáci z mezinárodní koalice vedené USA v roli poradců. Koalice reagovala o den později a podnikla letecký úder proti provládním silám, při kterém zemřely desítky lidí.
Spojenci Západu, úhlavní nepřátelé Turecka
Nejpočetnější skupinou v SDF jsou syrské kurdské milice YPG. Turecko proti ní zahájilo 20. ledna vojenskou operaci v severosyrské oblasti Afrín. Ankara považuje YPG za teroristickou skupinu napojenou na zakázanou tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Turecku se již podařilo dobýt kurdskou baštu Afrín, z níž uprchly před boji desetitisíce civilistů.
Galerie: Město Rakká bylo od svého dobytí Islámským státem hlavním sídlem a baštou teroristů. Po jeho osvobození se do něj pomalu vrací obyčejný život.
Turecko, které je součástí NATO, se kvůli tomu stalo terčem kritiky řady evropských zemí, zejména Francie. Syrští Kurdové totiž dlouhodobě představují pro mezinárodní koalici významného spojence v boji proti radikálům – v minulosti se jim podařilo z područí IS vybojovat třeba klíčové město Kobani. Koalice SDF také osvobodila město Rakká, jež donedávna sloužilo jako centrum islamistů.
Většinu Sýrie ovládá v současné době Asadův režim, který podporuje Rusko a Írán. Šéf Bílého domu Donald Trump opakovaně mluví o potřebě stáhnout Američany ze země, čemuž se snaží zabránit hlavně francouzský prezident Emmanuel Macron. Trump se po jeho návštěvě v USA vyjádřil v tom smyslu, že na svém rozhodnutí trvá, nejprve chce ale v Sýrii zanechat významný odkaz.