Zlomový okamžik v debatě o zbraních? Studenti z Parklandu chystají pochod na Washington

Pochod na Washington za změny v legislativě týkající se kontroly prodeje zbraní ohlásili studenti z floridské střední školy, kde devatenáctiletý střelec ve středu zabil 17 lidí. Akce nazvaná „Pochod za naše životy“ (March for Our Lives) naplánovali na 24. března. Cílem akce je učinit z tragédie zlomový okamžik v debatě o regulaci zbraní v USA, která se v posledních dnech rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech střelnými zbraněmi.

Pieta před budovou střední školy v Parklandu
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Drake

Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové. Jde o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999.

„My přicházíme o životy, zatímco dospělí dělají hlouposti,“ prohlásil jeden z přeživších masakr Cameron Kasky. Organizátoři březnového pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce „staly prioritou“ děti a jejich rodiny a vyzývají i k souběžně konaným manifestacím v jiných městech. Po středečním útoku sílí na sociálních sítích podpora i dalším studentským iniciativám.

Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný – demokraté žádali zpřísnění legislativy, republikáni odkazovali na druhý dodatek. Sněmovna reprezentantů koncem loňského roku naopak uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují.

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jako zarytý stoupenec druhého dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by „nikdy nenarušil“ právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na Twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou legislativu po zvolení Barracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory kongresu.

Na Trumpovu kampaň poslala NRA miliony dolarů 

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. „Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a…, jak se v té věci nic nestane, ráda bych se jej zeptala, kolik peněz dostal od NRA,“ řekla na jednom ze shromáždění. „Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet milionů dolarů,“ dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržela Trumpova předvolební kampaň v roce 2016 od NRA 11,4 milionů dolarů (zhruba 233 milionů korun). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Rodina, u které se střelec Nicolas Cruz po smrti své matky ubytoval, oznařila mladíka za zrůdu. „Pod naší střechou žila zrůda a my jsme to nevěděli,“ řekla 49letá Kimberley Sneadová. Podle jejího 48letého manžela Jamese přitom Cruz, který se přátelil s jejich synem, do posledního písmene dodržoval dohodnutá pravidla podnájmu.