Američané uznáním Jeruzaléma posvětili výstavbu židovských osad, tvrdí Palestinci

Americký viceprezident Mike Pence ukončil čtyřdenní turné po Blízkém východě. Jeho cílem bylo uklidnit regionální spojence po vyhlášení Jeruzaléma hlavním městem Izraele. Palestinští lídři, kteří se s ním odmítli setkat, ale tvrdí, že americký krok znamená zelenou stavbě židovských osad. V Jeruzalémě natáčel Jakub Szántó. 

Video Události
video

Jak souvisí uznání Jeruzaléma s výstavbou židovských osad?

Po chladném přijetí v Egyptě a Jordánsku si americký viceprezident užil královské uvítání v Jeruzalémě. A oddaný křesťanský evangelikál se izraelským přátelům odvděčil.

„V příštích týdnech urychlí vláda plán otevřít americké velvyslanectví v Jeruzalémě. Americká ambasáda zahájí provoz v Jeruzalémě do konce příštího roku,“ uvedl Pence v pondělí před izraelským parlamentem. Nadšený aplaus od židovských a rozhořčený protest arabských poslanců jasně ukázal rozpolcenou náladu ve Svatém městě.

Ze všech nejnapjatější je atmosféra v arabské čtvrti Silwán. Mezi padesáti tisíci Palestinci tu žije už pět set izraelských osadníků pod ochranou ostnatého drátu a policie.

Izraelské nacionalistické organizace začaly v posledních letech letech skupovat domy v arabských částech Jeruzaléma, které pak proměňují v jakési malé židovské pevnosti. Původním palestinským majitelům ale za takový prodej hrozí nebezpečí, a dokonce i smrt: už několik takových ostatní Palestinci zavraždili.

Novým mikrosídlištěm se stala i bývalá policejní stanice. Podle aktivistů jde o důkaz, že osadníky podporuje pravicová vláda. „Další dům zabrali silou. Prostě přišli s falešnou kupní smlouvou. Jiné zase zabral stát s pomocí zákona o údajně opuštěném majetku,“ tvrdí palestinský aktivista Chálid Abú Taja.

Víc izraelské elektřiny, silnic i daní

Osadnický mluvčí Jišaj Fleisher říká, že budování osad bude pokračovat. „My se sem budeme dál stěhovat. Bude tu víc židovských komunit, víc izraelské elektřiny, silnic, daní a nakonec to tu bude celé Izrael.“

A právě toho se 300 tisíc jeruzalémských Palestinců – sice pod správou Izraele, ale bez jeho občanství – nejvíc bojí. Ve Východním Jeruzalémě přisouzeném OSN budoucímu palestinskému státu žije už 200 tisíc židovských osadníků a státem podporovaná stavba dalších osad uzavírá čím dál těsnější smyčku kolem někdejší arabské půle Svatého města.

Pence: Od dohody s Íránem odstoupíme

Pence také na návštěvě Izraele zopakoval, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna. Řekl to při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Izrael, který Írán vnímá jako svého úhlavního nepřítele, dohodu dlouhodobě kritizuje.

V rozhovoru s agenturou Reuters Pence řekl, že obnova mírových rozhovorů s Palestinci závisí na ochotě palestinské strany jednat. Palestinské vedení ale přestalo Spojené státy považovat za důvěryhodného prostředníka mírových rozhovorů, když Trump na začátku prosince uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.