Hořící íránský ropný tanker se potopil. Úřady potvrdily, že posádka zahynula již při kolizi

Íránský ropný tanker Sanchi, který po srážce s čínskou nákladní lodí CF Crystal týden hořel ve Východočínském moři, se potopil. Informovala o tom íránská televize PressTV. Pohřešovaných 29 námořníků patrně zahynulo ihned po kolizi a následné explozi, usoudil podle shromážděných důkazů íránský námořní úřad.

Video Události
video

Hořící íránský ropný tanker se potopil

„Není žádná naděje, že zbylí členové posádky přežili,“ řekl mluvčí íránských záchranářů v okamžiku, kdy byl tanker už ze dvou třetin pod vodou a požár se znovu rozhořel.

Posádku lodi tvořilo 32 mužů – 30 Íránců a dva Bangladéšané. V pondělí záchranáři našli jednoho mrtvého člena posádky, v sobotu těla dalších dvou. Podle čínské televize CCTV byli oba posledně zmínění mrtví v záchranném člunu. Čínský záchranný tým získal také údaje o plavbě a videozáznam o ní.

Tanker Sanchi plul pod panamskou vlajkou a přepravoval ropu z Íránu do Jižní Koreje. Čínské plavidlo CF Crystal, zaregistrované v Hongkongu, se kterým se tanker srazil, neutrpělo takové škody, které by ohrozily jeho bezpečnost. Celá jeho 21členná čínská posádka byla zachráněna.

Nejasný důvod srážky

Zatím není jasné, proč ke srážce lodí zhruba 300 kilometrů východně od Šanghaje došlo.

Loď Sanchi měla na palubě podle agentury AP skoro milion barelů ropného kondenzátu, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem. Ropný kondenzát se snáze vypaří a shoří než těžká ropa.