Španělský ústavní soud zneplatnil katalánskou nezávislost, Madrid ale možná povolí referendum

Španělský ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti, kterou 27. října odsouhlasil katalánský parlament. Deklarace podle něj odporuje španělské ústavě. Madrid mezitím zvažuje ústavní změny, jež by v budoucnosti umožnily regionům konání referend o odtržení. V rozhovoru pro BBC to uvedl šéf španělské diplomacie Alfonso Dastis. Vláda tak reaguje na politickou krizi v zemi. Při večerních demonstracích v Barceloně lidé zablokovali koleje na tamním nádraží.

Video Zprávy v 16
video

Španělský ústavní soud anuloval katalánskou deklaraci nezávislosti

Podle španělského ministra zahraničí Dastise by se ke změnám ústavy mohli vyjádřit lidé v celonárodním plebiscitu.

Pro nezávislost Katalánska se začátkem října vyslovilo při 43procentní účasti 90 procent účastníků referenda o odtržení regionu. Jeho konání ale už dříve zakázal právě ústavní soud.

Následná deklarace o nezávislosti navrhovala zahájit proces, který skončí vytvořením a schválením ústavy samostatné katalánské republiky. Dokument odsouhlasili v tajném hlasování na plenárním zasedání separatističtí poslanci, kteří měli v katalánském parlamentu většinu. Opozice hlasování bojkotovala.

Po schválení deklarace španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu převzala přímou správu Katalánska. Odvolala tamní vládu, rozpustila tamní parlament a vyhlásila volby v regionu na 21. prosince.

Minulý týden pak španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu i vedení parlamentu ze vzpoury. Část exministrů je nyní ve vazbě. Sesazený premiér Carles Puigdemont zůstává spolu s dalšími obviněnými politiky v Belgii.

Proces jejich vydání může trvat týdny a mohou se několikrát odvolat. „Vyzývám řídící orgány a zejména ty španělské, aby v následujících volbách zaručily demokratické standardy. Bez politických vězňů, bez policistů, kteří přímo v ulicích potlačují rozdílné názory,“ zdůraznil Puigdemont.

V centru Barcelony se sešlo ve středu na protest proti zatčení příznivců separatismu několik tisíc lidí. Část katalánských odborů navíc vyhlásila stávku, která částečně ochromila dopravu. Demonstranti večer na víc než čtyři hodiny zablokovali koleje vysokorychlostních vlaků na barcelonském nádraží. Madrid doufá ve stabilizaci situace po předčasných volbách. 

„Budoucnost musí začít volbami, které se uskuteční 21. prosince. Doufám, že volební účast bude vysoká, protože – jak si lidé uvědomují – jde o opravdu velmi důležité volby, které – jak doufám - zahájí novou politickou éru,“ podotkl španělský premiér Mariano Rajoy.