Z Francie odešla za IS, teď žádají její příbuzní Macrona o návrat. V Sýrii by bojovnici hrozil trest smrti

Syrská armáda v těchto dnech dobyla Dajr az-Zaur, město na strategické spojnici mezi iráckou hranicí a Rakká. Do zajetí už padly stovky džihádistů, včetně zahraničních bojovníků. Nejvíce stoupenců nalákal Islámský stát ve Francii, proto se teď na francouzského prezidenta Macrona obrací dvacítka rodin, aby jejich příbuzným umožnil soud v rodné zemi. Týká se to i Margaux, která do Sýrie utekla před čtyřmi roky a které by u tamního soudu hrozil i trest smrti.

Video Horizont ČT24
video

Margaux šla k IS. Rodina ve Francii žádá, aby mohla k soudu v rodné zemi

Sedmadvacetiletá Margaux se z francouzského Nantes do Sýrie dostala před čtyřmi roky. Dceru odvedla až do srdce takzvaného Islámského státu – do Rakká, kde následně ještě porodila další dvě děti bojovníkům džihádu. „Nejstarší je Jasmína, které je šest let. Druhý je Aissa, kterému jsou tři roky, a malému Beylasanovi je pět měsíců,“ přiblížila své potomky. Podle Margaux nechyběla nejstarší dceři láska ani vzdělání.

Islamisté v Rakká důsledně vynucovali právo šaría. Špatně zahalené ženy čekaly tělesné tresty, jakýkoli odpor znamenal smrt. Margaux se postupně vdala za čtyři bojovníky z Francie. Tři z nich jsou mrtví. „Hodně času jsem strávila zavřená doma, pohromadě s ostatními ženami, protože řada ‚sester' byla sama,“ přiblížila.

Radši soud ve Francii než v Sýrii

V Rakká konvertovanou muslimku letos v říjnu zadrželi kurdští vojáci. Dnes by si přála jiný život – s jedním mužem v klidné muslimské zemi, nebo doma ve Francii. Právě Francie má vůbec nejvíc bojovníků takzvaného Islámského státu z celé Evropy. Propaganda šitá na míru Francouzům nalákala k cestě do války asi devatenáct set mužů a žen.

Přibližně 270 se jich vrátilo domů a to samé si pro Margaux přeje i její rodina, která se připojila k dvacítce dalších s dopisem prezidentu Macronovi, aby umožnil proces před francouzským soudem. Margaux přitom ani nezná jméno současného francouzského prezidenta. „Naposled jsem znala Hollanda, ale potom už jsem neměla přístup k informacím,“ uvedla.

Kdyby jí návrat do Francie povolili, je připravena nastoupit do vězení. „Myslím, že jsem se na to už dlouho připravovala.“ Ví, že pokud půjde před soud v Iráku nebo Sýrii, hrozí jí dokonce trest smrti. Přesto tvrdí, že na vlastním osudu jí nezáleží. Život ve Francii chce hlavně pro své děti.