„Překrásný projekt,“ řekla Merkelová o Unii a zahájila předvolební kampaň

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) nikdy nezpochybní „překrásný projekt“ Evropské unie, který je největším mírovým projektem světa. Při zahájení kampaně k zářijovým parlamentním volbám to na shromáždění v Dortmundu prohlásila spolková kancléřka a předsedkyně strany Angela Merkelová. Vyslovila se proti nacionalismu a pro posílení evropské jednoty.

Angela Merkelová při projevu v Dortmundu
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Strana Merkelové je spolu se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) favoritem voleb. Kancléřka chce během předvolební kampaně stejně jako její hlavní soupeř a předseda sociální demokracie (SDP) Martin Schulz projet celé Německo. Oba kandidáty na post kancléře čeká začátkem září přímý televizní souboj.

  • V průzkumech osobní popularity má jasně navrch Merkelová, podporu jí vyjadřuje okolo 60 procent Němců, což je téměř dvojnásobek podpory pro jejího vyzývatele z řad SPD.

Schulz nicméně před nedávnem obvinil svou soupeřku usilující o čtvrté kancléřské období z eroze německé demokracie, a to kvůli údajnému nevýraznému a nejasnému programu. „Kancléřka, která neříká, co hodlá v úřadu dělat, opomíjí svou povinnost a ohrožuje budoucnost této země,“ varoval šéf SPD.

CDU slibuje ve svém programu větší podporu rodinám a bezpečnostním složkám. SPD, která je v průzkumech veřejného mínění s odstupem zhruba 15 procentních bodů druhá, zase bezplatné školství nebo růst důchodů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Předvolební přestřelka Schulze a Merkelové

 „Žijeme ve vzrušených časech, kdy mnoho věcí není tak jasných, jak bychom chtěli,“ prohlásila kancléřka v narážce na situaci na Korejském poloostrově a na ostrou polemiku mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Evropská unie ale má podle ní dostatek nástrojů k tomu, aby ochránila své hodnoty, tedy solidaritu, spravedlnost a sociálně tržní ekonomiku. „Nejdůležitější ze všeho je ale ochrana lidské důstojnosti,“ dodala.

Políček kapitánům automobilového průmyslu

Spolková kancléřka svým příznivcům připomněla hospodářské úspěchy, jichž země za 12 let pod jejím vedením dosáhla. Od roku 2005, kdy byla poprvé zvolena do čela vlády, se snížila nezaměstnanost na nejnižší úroveň od sjednocení země. Plné zaměstnanosti, kdy je podíl lidí bez práce nižší než tři procenta, chce CDU dosáhnout do roku 2025.

Merkelová se zároveň opřela do šéfů německých automobilek a vyzvala je, aby investovali do nových technologií a inovací a především se poučili ze skandálů týkajících se manipulací s emisemi dieselových motorů. „Velká část automobilového průmyslu prohospodařila neuvěřitelné množství důvěry, a když říkám 'automobilový průmysl', myslím tím vedoucí představitele těchto společností,“ zdůraznila kancléřka.