Trump s čínským prezidentem: KLDR provokuje, ale řešení přinesou rozhovory

Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching si v noci telefonovali. Hovořili o Severní Koreji. Podle čínské státní televize řekl prezident Si svému americkému protějšku, že je v zájmu obou velmocí dosáhnout jaderného odzbrojení KLDR a udržet na Korejském poloostrově mír. I podle Bílého domu potvrdili oba prezidenti oboustranný zájem na odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Shodli se, že se KLDR chová provokativně, prezident Si ale zdůraznil, že řešení přinesou rozhovory.

Video Zprávy v 10
video

O napětí na Korejském poloostrově hovořil Trump s čínským prezidentem

Donald Trump v týdnu varoval Severní Koreu před „ohnivou zlobou“, pokud bude vyhrožovat Spojeným státům. Ta reagovala oznámením, že „pečlivě zkoumá“ možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam.

video Napětí na Korejském poloostrově: diplomacie i ostrá slova
Video Události
video

Napětí na Korejském poloostrově: diplomacie i ostrá slova

Si Ťin-pching nyní v rozhovoru s Trumpem podotkl, že je Čína ochotna pokračovat v dialogu s USA na základě vzájemného respektu, aby bylo dosaženo vhodného řešení. Trump podle čínské televize řekl, že chápe roli, jakou Peking v severokorejském jaderném problému hraje.

Podle Bílého domu souhlasil čínský prezident s tím, že se Severní Korea dopouští „provokativního a výbušného chování“, kterého musí zanechat. Zároveň ale zdůraznil, že k řešení severokorejského jaderného problému je třeba dojít prostřednictvím rozhovorů. „Relevantní strany musejí být v současnosti zdrženlivé a vyhnout se slovům i činům, které by zhoršily napětí na Korejském poloostrově,“ citovala čínská televize prezidenta Si Ťin-pchinga.

Prezidenti dvou velmocí označili za významný krok k dosažení míru a stability na Korejském poloostrově novou rezoluci OSN, která na KLDR uvaluje další sankce.

Nové sankce uvalila OSN na Severní Koreu v prvním srpnovém týdnu, omezuje investice i dovoz z Číny. Rada bezpečnosti ji odhlasovala jednomyslně. Jde o odvetu za severokorejské zbrojení – Pchjongjang jen v červenci otestoval dvě mezikontinentální rakety. Tvrdí, že je schopen s nimi zasáhnout i území USA.