Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching si v noci telefonovali. Hovořili o Severní Koreji. Podle čínské státní televize řekl prezident Si svému americkému protějšku, že je v zájmu obou velmocí dosáhnout jaderného odzbrojení KLDR a udržet na Korejském poloostrově mír. I podle Bílého domu potvrdili oba prezidenti oboustranný zájem na odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Shodli se, že se KLDR chová provokativně, prezident Si ale zdůraznil, že řešení přinesou rozhovory.
Trump s čínským prezidentem: KLDR provokuje, ale řešení přinesou rozhovory
Donald Trump v týdnu varoval Severní Koreu před „ohnivou zlobou“, pokud bude vyhrožovat Spojeným státům. Ta reagovala oznámením, že „pečlivě zkoumá“ možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam.
Si Ťin-pching nyní v rozhovoru s Trumpem podotkl, že je Čína ochotna pokračovat v dialogu s USA na základě vzájemného respektu, aby bylo dosaženo vhodného řešení. Trump podle čínské televize řekl, že chápe roli, jakou Peking v severokorejském jaderném problému hraje.
Podle Bílého domu souhlasil čínský prezident s tím, že se Severní Korea dopouští „provokativního a výbušného chování“, kterého musí zanechat. Zároveň ale zdůraznil, že k řešení severokorejského jaderného problému je třeba dojít prostřednictvím rozhovorů. „Relevantní strany musejí být v současnosti zdrženlivé a vyhnout se slovům i činům, které by zhoršily napětí na Korejském poloostrově,“ citovala čínská televize prezidenta Si Ťin-pchinga.
Prezidenti dvou velmocí označili za významný krok k dosažení míru a stability na Korejském poloostrově novou rezoluci OSN, která na KLDR uvaluje další sankce.
Nové sankce uvalila OSN na Severní Koreu v prvním srpnovém týdnu, omezuje investice i dovoz z Číny. Rada bezpečnosti ji odhlasovala jednomyslně. Jde o odvetu za severokorejské zbrojení – Pchjongjang jen v červenci otestoval dvě mezikontinentální rakety. Tvrdí, že je schopen s nimi zasáhnout i území USA.