Trumpův mluvčí Spicer rezignoval

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer rezignoval. S odvoláním na své zdroje o tom nejprve informoval deník The New York Times (NYT). Později to sám Spicer potvrdil na Twitteru s tím, že své povinnosti bude vykonávat do konce srpna. NYT uvádí, že Spicer rezignoval na znamení nesouhlasu s jmenováním Anthonyho Scaramucciho ředitelem komunikace Bílého domu. Tento post od června, kdy podal demisi tehdejší ředitel Mike Dubke, Spicer dočasně zastával.

Video Zprávy
video

Anýž z Aktuálně.cz: Bylo jen otázkou času, kdy Spicer odejde

Finančník Scaramucci je Trumpův dlouholetý příznivec z prostředí Wall Streetu, funkce ředitele komunikace by se měl ujmout v srpnu. Spicer podle The New York Times považuje výběr Scaramucciho za zásadní chybu, proto dal svou funkci k dispozici. 

Spicer je prezidentovým mluvčím od Trumpovy inaugurace 20. ledna. V poslední době se ale na tiskových konferencích přestal objevovat a v roli prostředníka mezi Bílým domem a novináři jej vystřídala jeho zástupkyně Sarah Huckabeeová Sandersová. Právě ta Spicera nahradí, oznámil nový šéf komunikace Scaramucci.

Agentuře AP Spicer v krátkém telefonickém rozhovoru řekl, že se rozhodl rezignovat, neboť se domnívá, že je Bílý dům v situaci, kdy by mu „čistý stůl“ mohl prospět. Na adresu Scaramucciho Spicer agentuře řekl: „Bude to skvělé, je to tvrdý chlap.“

Prezident Trump je Spicerovi vděčný za jeho práci pro administrativu i americký lid, uvedla na tiskové konferenci nová mluvčí Bílého domu Huckabeeová Sandersová, dcera republikánského politika a neúspěšného kandidáta na prezidenta Mika Huckebeeho.

Sarah Huckabeeová Sandersová
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

„Podívejte se jen na tu skvělou televizní sledovanost,“ citovala mluvčí prezidenta. Scaramucci Spicera označil za „pravého amerického patriota“. „Obdivuji jeho výkon tady… Doufám, že bude pokračovat a vydělá obrovské množství peněz,“ dodal.

Finančník Scaramucci je Trumpův dlouholetý příznivec z prostředí Wall Streetu, funkce ředitele komunikace by se měl ujmout v srpnu. Spicer podle The New York Times považuje výběr Scaramucciho za zásadní chybu, proto dal svou funkci k dispozici. Trump podle listu chtěl, aby Spicer zůstal.

Spicera doprovázely kontroverze

Před tím, než začal pomáhat Trumpovi během jeho prezidentské kampaně, řídil Spicer několik let komunikaci Republikánského národního výboru (RNC), vrcholného orgánu Republikánské strany. Spicer tehdy úzce spolupracoval s tehdejším předsedou RNC a nynějším vlivným personálním šéfem Bílého domu Reincem Priebusem. Ten už se nechal slyšet, že „stoprocentně“ podporuje nového ředitele komunikace Bílého domu Scaramucciho.

Spicer byl kontroverzní postavou od počátku svého působení ve funkcí Trumpova mluvčího. Den po lednové slavnostní inauguraci prezidenta například uvedl, že účast veřejnosti na ceremonii byla vůbec nejvyšší jak na místě, tak u televizních obrazovek. Ze srovnávacích fotografií, které přinesly téměř všechny velké sdělovací prostředky, bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem více lidí.

Kritiku si Spicer vysloužil také v dubnu po chemickém útoku u syrského Chán Šajchúnu, kdy porovnával syrského prezidenta Bašára Asada s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Řekl tehdy, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby během druhé světové války použil chemické zbraně proti vlastnímu lidu. Čelil kvůli tomu výzvám k rezignaci.

Během svého působení ve funkci mluvčího se Spicer dostával do sporu s novináři poměrně často. Stal se proto mimo jiné i vděčným terčem amerických satiriků. Jednou z nejzdařilejších parodií Spicera bylo podle ohlasů diváků jeho ztvárnění herečkou Melissou McCarthyovou v televizní show Saturday Night Live.

Odchody od nástupu Trumpa: šéf FBI i americký diplomat v Číně

Spicer není první z Trumpovy administrativy či vysoce postavených úředníků, kdo během šesti měsíců prezidentovy vlády odešel z funkce.

Asi největší pozornost vzbudilo odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Podle Bílého domu ho Trump zbavil funkce na základě doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a jeho zástupce Roda Rosensteina. Oficiální zdůvodnění říká, že Comey nezvládl vyšetřování aféry kolem elektronické pošty bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Comey později při slyšení v Senátu uvedl, že po něm Trump žádal loajalitu a ukončení vyšetřování styků svého tehdejšího poradce Michaela Flynna ohledně jeho vazeb na Rusko. Řekl také, že si je jistý zasahováním Ruska do amerických prezidentských voleb.

Už během prvního měsíce uvolnil Trump z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, protože nesouhlasila s jeho migračním dekretem. O rezignaci pak požádal hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, jehož styky s Ruskem prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Flynn pak odstoupil.

V červnu rezignoval na svou funkci americký chargé d'affaires v Číně David Rank. Nejvýše postavený americký diplomat v Číně podle tisku demisi zdůvodnil tím, že nesouhlasí s klimatickou politikou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který krátce předtím oznámil, že Spojené státy odstupují od Pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.

Už během předvolební kampaně, v srpnu, rezignoval Trumpův volební manažer Paul Manafort. A to kvůli obvinění, že pobíral peníze od exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.