Na pláže v egyptských letoviscích smějí jen hoteloví hosti, útočník se prý řídil právem šaría

Pláže v letoviscích smějí po útoku v Hurghadě využívat jen hoteloví hosti. Útočník se zřejmě dostal na pláž díky zakoupené jednodenní vstupence. Podle egyptského listu aš-Šurúk se muž při výslechu odkazoval na islámské právo šaría. Policie to ale zatím nepotvrdila. Podle neoficiálních informací neměl komplice.

Video Studio ČT24
video

Útok v Egyptě: Češi zatím netlačí na změnu termínu či destinace

Policie zatím neoznámila, zda se jednalo o terorismus. Zatčený mladý muž, který ubodal dvě Němky a další čtyři turistky zranil, zůstává ve vazbě v Káhiře a jeho identita je stále nejasná.

„V Hurghadě se hodně mluví o tom, že mohlo jít o osobní pomstu – že měl znát alespoň jednu ze zavražděných Němek, tato informace ale není potvrzená,“ upozornila redaktorka ČT Katarína Sedláčková.

Video Události
video

Na soukromé egyptské pláže smějí po útoku jen hoteloví hosti

Už dříve se objevily v místních médiích spekulace, že útočník říkal Egypťanům, že na ně útočit nechce, se zavražděnými ženami prý před incidentem prohodil pár vět. Studuje údajně ekonomii na univerzitě al-Azar, která byla v posledních měsících kritizována kvůli možnému šíření radikálních názorů.

Egyptský list aš-Šurúk tvrdí, že 28letý útočník se odkazuje na islámské právo šaría, které vychází z Koránu a jež propagují teroristické skupiny včetně Islámského státu (IS) k prosazování své vůle.

Muž měl být v kontaktu s IS přes internet a dostat od něj pokyn zaútočit na cizince, napsala v neděli s odkazem na bezpečnostní kruhy německá agentura DPA. Egyptské úřady ale zatím mlčí.

V Hurghadě platí celkově zvýšená bezpečnostní opatření. „Můžeme potvrdit, že jsme tam vídali bezpečnostní pracovníky, ochranku hotelu. Guvernér potvrdil, že policie je prakticky v každé ulici a hlídky kontrolují i aktivity na moři,“ sdělila Sedláčková.

Zástupce sdružení egyptských cestovních kanceláří Iháb Šukrí neočekává, že by v příštích čtrnácti dnech incident ovlivnil zájem turistů o dovolené v Egyptě. Páteční útok se považuje za izolovanou akci. 

Češka, kterou útočník nožem zasáhl do nohy a do zad, byla převezena do Káhiry a tam hospitalizována. Velvyslanectví ČR se postaralo také o jejího přítele a dítě.

Na vlastní pěst po Egyptě raději ne

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že situaci v Egyptě monitorují české zpravodajské služby a že cestovní doporučení pro Egypt se zatím nemění. Stále tak nabádá ke zvýšené opatrnosti a vyhýbání se větším shromážděním.

Individuální cestování mimo organizované výlety se nedoporučuje. Naopak situace v letoviscích, mezi nimiž je jmenována i Hurghada, se popisuje jako klidná. 

„Mohu potvrdit, že většina klientů, kteří do Egypta míří v blízké době, se nesnaží o změnu destinace nebo termínu. Spíš se ptají na konkrétní bezpečnostní opatření v konkrétních hotelech. Při vycházení na trh nebo do restaurací mimo hotel doporučujeme velkou obezřetnost – aby lidé neměli tendenci komunikovat s místními. V případě, že se jim jakékoli chování jeví jako nepatřičné, tak by měli ustoupit a vyhnout se jakékoli konfrontaci,“ doporučuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.