Smrt 71 uprchlíků v chladírenském autě před soudem. Pašerákům hrozí nejvyšší trest

Za mimořádného zájmu médií začal v jihomaďarském Kecskemétu soud se skupinou 11 mužů obžalovaných v souvislosti s předloňským úmrtím 71 migrantů v chladírenském voze. Prokuratura pro obžalované žádá dlouholeté tresty vězení včetně doživotí. Rozsudek by měl padnout do konce roku.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Gangy využily migrační krize

Udušené desítky obětí, převážně Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž byly i ženy a děti, objevila rakouská policie před dvěma lety 27. srpna v opuštěném autě u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Protože zemřely ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Čtyři členové gangu, kteří se tragického převozu přímo účastnili, jsou obžalováni z vraždy a prokuratura pro ně navrhuje doživotní odnětí svobody. Pro zbylých sedm obžalovaných chce dlouholeté tresty vězení v délce až 20 let.

Hlavou pašeráckého gangu byl 30letý Afghánec Somsoor L. , jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové pašerácké skupiny jsou bulharští občané. Jeden z nich je stále na útěku, a proto je souzen v nepřítomnosti.

Afghánec přišel do soudní místnosti s úsměvem, přinesl s sebou cedulku s nápisem „Všichni arabové jsou islám.“

Video Události
video

Události: Za smrt migrantů v chladírenském voze hrozí pašerákům doživotí

Pašeráci převáželi uprchlíky v hermeticky uzavřených dodávkách opakovaně

Podle obžaloby skupina v období od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Některá německá média, která měla možnost nahlédnout do soudního spisu, minulý týden tvrdila, že se migranti dostávali v přeplněných a hermeticky uzavřených nákladních vozech pašeráků do ohrožení života pravidelně. Maďarská policie prý skupinu již nějaký čas sledovala a odposlouchávala, a měla tak možnost neštěstí předejít.

Policisté zaznamenali i rozhovor, který se týkal osudného chladírenského vozu. „Pokud umřou, ať je vyloží v Německu v lese,“ řekl podle médií šéf zločinecké skupiny jednomu z jejích členů, který komunikoval s posádkou auta tvořenou dvěma Bulhary.

Novináři před budovou soudu v Kecskemétu
Zdroj: Reuters
Autor: Bernadett Szabo

Očekává se, že soud bude trvat až do konce roku. Vyšetřovací spis čítá 59 tisíc stran, samotná obžaloba 88. Při vyšetřování bylo vyslechnuto 284 svědků, 15 znalců vypracovalo posudky. Dosavadní náklady na případ se vyšplhaly na 110 milionů forintů (přes 9 milionů korun). „Na základě svých zkušeností a znalostí oboru neznám v Maďarsku jiný případ tohoto rozsahu,“ uvedl státní zástupce Gábor Schmidt. 

Proces začal za přísných bezpečnostních opatření. Soud sledují především zahraniční média a o 80 míst v jednací síni svedlo boj kolem stovky novinářů.