Si Ťin-pching se Zemanem mluvil o vysokorychlostní železnici i jádru. Chce užší spolupráci

4 minuty
Události: Prezidentova návštěva v Číně
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman je na šestidenní návštěvě Číny. Dopoledne se znovu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Uvedl přitom, že přijel podpořit projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Pekingu s Evropou. Zeman by byl rád, kdyby vedla až do Česka. Čínský prezident zase vyzval k posílení česko-čínské spolupráce v jaderné energetice či finančnictví. Na okraj fóra se Zeman potká i se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Prezident Miloš Zeman dorazil do Číny
Zdroj: ČTK/AP/Ge jinfh

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

„Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s poukazem na ambiciózní plán možného propojení zmíněné trojice řek, jehož je Zeman velkým zastáncem.

„Na jednání otevřel i téma protiteroristické rezoluce Rady bezpečnosti OSN. O rezoluci bude jednat také s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem),“ sdělil dále Ovčáček. Čínský prezident podle Ovčáčka ocenil, že Zeman je jediným zástupcem Evropské unie na summitu k Nové hedvábné stezce na tak vysoké úrovni.

Zemanova delegace v Číně
Zdroj: Karel Čapek/ČTK

Si podle čínské televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny. Podle čínského prezidenta je třeba klást důraz i na intenzivnější výměnné programy pro mládež nebo na užší spolupráci v zimních sportech.

Čínsko-českou spolupráci na projektu Hedvábné stezky Si podle CGTN označil za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto také očekává, že Praha bude pokračovat v aktivní účasti na rozvoji tohoto projektu.

Zeman je v Číně už potřetí

Zeman při setkání věnoval Si Ťin-pchingovi český překlad knihy čínského prezidenta, k níž český prezident napsal předmluvu. Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastní podpisu několika memorand, která by se měla týkat ekonomických záležitostí.

Od roku 2014 je Zeman v Číně už potřetí, hlavním důvodem návštěvy je posílení ekonomické spolupráce. Kromě Pekingu zamíří i do Nan-ťingu a Šanghaje, kde bude jednat se zástupci aerolinek China Eastern Airlines, které provozují přímé lety do Prahy. 

V Číně jej doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci je i několik náměstků ministrů. Původně měla být ministerská delegace širší, tři ministři za sociální demokracii včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast kvůli české vládní krizi zrušili.

Prezident má v pátek v plánu také schůzku s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem nebo s představitelem společnosti Linglong Tire. Tato firma hledá pozemky na stavbu továrny na pneumatiky za několik miliard korun. Její zástupci nedávno navštívili i průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku.

„S ruským prezidentem se sejde na okraj mezinárodní fóra o Hedvábné stezce. S největší pravděpodobností s ním bude probírat některé významné mezinárodní otázky. Číňané se netají tím, že ruský prezident je hlavním hostem programu. Přizpůsobovali mu i čas konání fóra, které je pro Číňany nejdůležitější diplomatickou akcí roku. Dá se předpokládat, že jedním z hlavních témat bude i tentokrát Sýrie,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Čína je významným ekonomickým partnerem mnoha zemí světa. Druhou největší ekonomiku světa si tak řada států nedovolí kritizovat. V dobách prezidenta Václava Havla a pravicových vlád byly vztahy s Pekingem spíše zmrazené, hlavně kvůli nedodržování lidských práv a otázce Tibetu.

„Mezitím nás předstihly ostatní evropské země – Británie, Německo nebo třeba i Polsko s Čínou jednaly, byly aktivní. Česká republika stála stranou a my se poslední dva roky snažíme tu situaci změnit,“ vysvětloval postoj současné české vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při své návštěvě Pekingu v roce 2015. V současné době je podle něj česko-čínská vazba „velmi silná“.

Zeman v minulosti v Číně zdůraznil, že Česko uznává její celistvost – včetně Tibetu a Tchaj-wanu. Prohlásil také, že nepřijel vyučovat tržní ekonomiku nebo lidská práva, ale naopak se od Číny přiučit, jak zvýšit ekonomický růst a stabilizovat společnost.

Jeho výrok tehdy vyvolal řadu kritických ohlasů. Zaorálek pak zdůrazňoval, že na dialog o lidských právech nelze rezignovat.

Zeman s čínským prezidentem jednal i loni na přelomu března a dubna, kdy Si Ťin-pching vůbec poprvé navštívil Českou republiku. I zde šlo předně o spolupráci třeba v oblasti financí, obchodu nebo zdravotnictví.

V Česku přibývá čínských turistů, do konce roku by měla navíc začít do Číny létat čtvrtá přímá linka. V ČR ale zatím panuje lehké zklamání z výše čínských investic v tuzemsku. Podle Šámalové to ovšem není takové překvapení, podobně dopadly i jiné země.

„Hodnota dohod mezi čínskými a českými společnostmi, které byly uzavřeny během návštěvy čínského prezidenta v Praze, měla dosáhnout 95 miliard korun – do roku 2020 dokonce 294 miliard, Čína má teď ale sama problémy s investicemi doma, takže není vyloučeno, že se na nějaké věci plánované v zahraničí nedostane. A pokud se na ně dostane, tak to ale určitě nepřijde rychle,“ dodala zpravodajka.

7 minut
Sinoložka Olga Lomová ve Studiu ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 39 mminutami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 40 mminutami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 58 mminutami

Španělsko částečně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve zhruba dvou třetinách španělských regionů, které v pondělí odpoledne zasáhl výpadek proudu, se podle tamních médií podařilo částečně obnovit dodávky elektřiny. Konkrétně se jedná o oblasti v Katalánsku, Andalusii či Baskicku, úplně bez elektřiny je ale nadále Madrid. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin. Komplikovaná situace panuje také v Portugalsku.
13:48Aktualizovánopřed 58 mminutami

Mrtvých po výbuchu v Íránu je už přes šedesát

Na nejméně 65 stoupl počet mrtvých po sobotním výbuchu v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedla íránská státní média. V neděli úřady informovaly o nejméně čtyřiceti mrtvých a více než dvanácti stech raněných. Příčina neštěstí je předmětem vyšetřování.
před 2 hhodinami

Volba nového papeže začne 7. května

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů, potvrdil to vatikánský mluvčí Matteo Brunii. Takzvané konkláve vybere nástupce Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
před 6 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 9 hhodinami
Načítání...