Rusko, Turecko a Írán podepsaly dohodu o zřízení bezpečnostních zón v Sýrii

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka podepsali v Astaně dohodu o zřízení bezpečnostních zón ve čtyřech oblastech Sýrie. V kazašské metropoli se jednalo o Sýrii od středy, ale ozbrojená opozice se kvůli pokračujícím bojům v Sýrii ve středu z jednání stáhla. Vedoucí syrské vládní delegace řekl, že Sýrie plán na zřízení bezpečných zón podporuje. Podle agentury AFP pod memorandem není podepsán nikdo ze syrské vládní ani opoziční delegace.

Syrský Chán Šajchún
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Abdullah

S plánem na zřízení klidových zón přišlo na už čtvrté kolo astanských jednání Rusko. Podepsané memorandum počítá se zřízením zón na severu Sýrie, v jejím středu a na jihu. Má to kromě jiného umožnit návrat uprchlíků.

Podle tureckého ministerstva zahraničí dohoda zakazuje používání jakéhokoli typu zbraní a umožňuje distribuci humanitární pomoci. Vyčleněné zóny mají být podle tohoto zdroje v celé severozápadní provincii Idlib a v částech provincií Aleppo, Latákíja a Homs.

Opozice kvůli Íránu z jednání odešla

Někteří opoziční zástupci ze čtvrtečního jednání odešli s protesty. Nelíbilo se jim, že se rozhovorů účastní Írán, protože jej považují za součást mašinerie, která za syrských bojů připravila o život na 400 tisíc lidí, napsala agentura AP.

Opozice také poukazovala na to, že příměří bylo v prosinci vyhlášeno na celém území Sýrie, je trvale porušováno a není důvod vyčleňovat nyní pro klid jen určité oblasti.

Rozhovorů se jako pozorovatel zúčastnil i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Vyčlenění klidových zón je podle něj krok ke skutečnému zastavení násilností.

Hlavní ruský vyjednávač Alexandr Lavrentijev prohlásil, že Rusko spolupracuje v otázce Sýrie úžeji se Saúdskou Arábií a s USA. „Američané bohužel ignorují naše pokusy o sblížení vojenské spolupráce, ale budeme se o to dál pokoušet,“ řekl. Dodal, že je Rusko připraveno poslat k dohledu nad bezpečnostními zónami své pozorovatele.

O zřízení bezpečnostních oblastí dlouhodobě usiluje Turecko. Podle jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umožní toto opatření z 50 procent syrský konflikt vyřešit.

Astanské rozhovory se konají pod patronací tří garantů - Ruska a Íránu jako opory Damašku a Turecka jako spojence opozice. Projednávají se na nich hlavně bezpečnostní opatření v Sýrii, zatímco na rozhovorech, jež odděleně pořádá OSN, se hledá politická dohoda. Kazašské ministerstvo zahraničí oznámilo, že další kolo astanských jednání se bude konat v polovině července.