Pro Hamas už není cílem zničení Izraele. Pouhá kamufláž, reaguje židovský stát

Radikální palestinské hnutí Hamas se nevzdává boje proti izraelské okupaci, ale je připraveno uznat hranice pro palestinský stát z roku 1967. Fakticky tím podle agentur dává najevo, že už neusiluje o zničení židovského státu, i když jeho existenci uznávat nehodlá ani nadále. Nové osnovy organizace představil v katarské metropoli Dauhá vůdce Hamasu Chálid Mišál. Izraelci však o novém programu pochybují.

Video Studio ČT24
video

Hamas představil nové plány. Rétoriku vůči Izraeli ředí

„Boj proti sionismu není proti Židům a židovské víře, stavíme se proti všem druhům násilí a extremismu,“ citoval Mišála na svém webu turecký deník Daily Sabah. Podle prvního muže palestinské organizace pokračuje boj pouze proti „sionistické okupaci“.

V novém programu se Hamas znovu vymezuje jako národní osvobozenecká organizace, která se odděluje od svého mateřského hnutí, panarabského islamistického hnutí Muslimské bratrstvo, které bylo zakázáno v sousedním Egyptě.

Zříkání se Muslimského bratrstva 

„Hamas se pokouší ošálit svět, ale to se mu nepovede,“ reagoval mluvčí izraelského premiéra David Keyes. „Staví tunely (pro teroristy) a na izraelské civilisty vypálil tisíce a tisíce raket. To je skutečný Hamas,“ doplnil. Hamas vedl od roku 2007, kdy ovládl Pásmo Gazy na úkor palestinského hnutí Fatah, s Izraelem tři ozbrojené konflikty. Při nich raketami ostřeloval izraelské území.

Podle agentury Reuters jde palestinským radikálům zřejmě o zlepšení vztahů s arabskými státy v Perském zálivu a s Egyptem, který označuje Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci, stejně jako západní země. Velká část Západu považuje za teroristickou skupinu i Hamas kvůli jeho nepřátelskému zaměření vůči Izraeli. Muslimské bratrstvo v Egyptě nakrátko získalo moc po pádu tamějšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011.

V roce 1967 Izrael během války se sousedními arabskými státy obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu včetně východního Jeruzaléma. Západní břeh Jordánu bez východního Jeruzaléma přepustil palestinské samosprávě postupně od roku 1994. Pásmo Gazy Izrael opustil v roce 2005.

Stejný cíl ohledně vzniku samostatného palestinského státu má i palestinské hnutí Fatah, které v čele s Mahmúdem Abbásem ovládá Západní břeh Jordánu. Tamější palestinská samospráva vedla mnoho let mírové rozhovory s Izraelem, které ale před třemi roky uvízly na mrtvém bodě.