Izrael ostřeloval syrské provládní milice na Golanských výšinách

Tři bojovníci syrských provládních milicí byli v neděli zabiti a dva další zraněni při izraelském ostřelování tábora těchto milicí na Golanských výšinách, na jihu syrské provincie Kunajtra u hranic s Izraelem. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného představitele milicí. Izraelská armáda odmítla zprávu o útoku komentovat.

Izraelský voják nedaleko syrské hranice
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ariel Schalit

Vojenský tábor, jenž se stal terčem izraelského ostřelování, patří milicím Síly národní obrany (SNO), které bojují v občanské válce v Sýrii na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

„Cílem izraelského útoku byl tábor Al-Favár milicí SNO v lokalitě Kunajtra. Jsou tam tři mučedníci (mrtví) a dva zranění,“ řekl zdroj AFP. Nemohl ale upřesnit, jestli šlo o dělostřelecký útok nebo nálet. 

Izrael a Sýrie jsou oficiálně stále ve válečném stavu

Od červnové války v roce 1967 okupuje Izrael 1200 kilometrů čtverečních Golanských výšin (severovýchodní část), izraelskou anexi tohoto území z roku 1981 mezinárodní společenství nikdy neuznalo.

Zbývajících 510 kilometrů čtverečních Golanských výšin zůstává pod syrskou kontrolou. Izrael a Sýrie jsou oficiálně stále ve válečném stavu. Linie příměří na Golanech byla dlouho považována za poměrně klidnou, to se však změnilo se začátkem války v Sýrii.