Země u severního pólu si dělí Arktidu. Lákají je zásoby ropy a plynu

3 minuty
Země kolem severního pólu si rozdělují Arktidu
Zdroj: ČT24

Ruský Archangelsk hostí mezinárodní fórum o Arktidě. Konference se účastní i šéf norské diplomacie Börge Brende, který tak Rusko navštíví poprvé po třech letech. O bohatá naleziště nerostných surovin v okolí severního pólu se totiž zajímají okolní země. Obří projekty tam rozjíždí Rusko, které plánuje těžbu ropy a plynu. Pozadu nechtějí zůstat ani další země – USA, Kanada, Dánsko nebo Norsko.

Ruský prezident Vladimir Putin ještě před konferencí navštívil souostroví Země Františka Josefa v Severním ledovém oceánu. Zamrzlé ostrovy mají pro Rusko obrovský význam. Dlouhodobě na nich působí armáda a chystají se tam i těžaři, které lákají obří zásoby ropy a plynu. „Arktida otevírá novou kapitolu svých dějin, kterou můžeme nazvat věkem průmyslové revoluce,“ uvedl Putin.

12 minut
Horizont ČT24: Velmoci soupeří o Arktidu
Zdroj: ČT24

Severské země vyjednávají o rozšíření teritorií v Artidě. Dnes si mohou nárokovat území do vzdálenosti 370 kilometrů od pobřeží, rády by ale šly ještě dál. Ruskou představu o hranicích ostatní v čele s Dánskem odmítají a žádají pro sebe větší díl.

Současný stav v Jihočínském moři nám může nastínit budoucí vývoj v Arktidě, protože zde se nachází řada paralel. Stejně jako v Arktidě je i v Jihočínském moři řada překrývajících se teritoriálních zájmů. Dochází tam také k určité militarizaci, Arktida je také potenciální nositel strategických obchodních tras, a zároveň jsou v Arktidě výrazné zásoby ropy a zemního plynu. A co dnes vidíme v Jihočínském moři je výrazné napětí.
Jan Hornát
expert na teritoriální spory (Institut mezinárodních studií FSV UK)

Už před deseti lety ruští vědci umístili na dno oceánu přímo na severní pól vlajku své země. Snažili se dokázat, že podmořský Lomonosův hřbet je součástí jejich kontinentálního šelfu, a podpořit tak územní nároky Moskvy. 

Severní ledový oceán
Zdroj: ISIFA/EPA

Rusko má velké plány. Stavba potřebných plavidel a budování infrastruktury na moři i na souši ale vyžaduje mnoho peněz. Podle odhadů si rozvoj arktického regionu vyžádá v příštích dvou dekádách investice ve výši několika desítek bilionů českých korun. To je suma, kterou nezvládne rozpočet žádné země na světě.

V ruské části Arktidy se proto počítá se zapojením soukromého kapitálu i spoluprací s dalšími státy. „Arktida je většinou oceán a jeho ekonomické využití je velmi slibné pro investice, rozvoj a zaměstnanost,“ potvrdil norský ministr zahraničí Börge Brende. 

Přibudou i meteorologické stanice

Aby lidé mohli v Arktidě pracovat, potřebují přesnou předpověď počasí. Rusko vybudovalo síť padesáti meteorologických stanic a plánuje další. „Všechny cyklony se formují v Arktidě a pak pomalu směřují na pevninu. Informace o nich jsou velmi důležité pro letectví, námořní plavbu i zemdělství,“ vysvětlil polárník a meteorolog Aleksandr Driker, který stanice také stavěl.

Rusko rozvoj Arktidy přirovnává podle významu a náročnosti k vesmírnému programu. Zároveň přiznává, že uskutečnění těchto plánů vyjde dráž, než lety do kosmu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 9 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 10 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 hhodinami
Načítání...