Francouzský ministr vnitra rezignoval. Podle médií zaměstnával dcery jako asistentky

Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux odstoupil. Učinil tak poté, co finanční prokuratura začala vyšetřovat obvinění, jež se objevilo v médiích, že ještě jako řadový poslanec zaměstnával své dcery během letních prázdnin jako parlamentní asistentky. Novým ministrem byl už jmenován Matthias Fekl.

Kvůli problému byl Bruno Le Roux pozván k premiérovi Bernardu Cazeneuveovi, což hned vyvolalo spekulace, že bude ministr vnitra odvolán. Skandál je pro vládní Socialistickou stranu nemilou událostí vzhledem k tomu, že za měsíc se konají prezidentské a za tři měsíce parlamentní volby.

Podobná aféra se zaměstnáváním rodinných příslušníků postihla také konzervativního prezidentského kandidáta Francoise Fillona

Zaměstnávání rodinných příslušníků jako parlamentních asistentů je ve Francii legální, v souvislosti s Fillonovou kauzou se ale tato praxe stává stále častěji terčem kritiky. Fillon čelí obvinění v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí ze zpronevěry veřejných financí.

Podle listu Quotidien pracovaly dcery nyní již bývalého ministra vnitra Le Rouxe pro svého otce už v době, kdy ještě navštěvovaly gymnázium i později během studia na vysoké škole. Pracovní smlouvy dostávaly na dobu prázdnin a studijního volna, a to už od věku 15 respektive 16 let. Přijít si tak měly až na 55 tisíc eur (1,5 milionu Kč).

Le Roux do funkce ministra vnitra nastoupil poté, co se předchozí šéf rezortu Bernard Cazeneuve stal loni v prosinci premiérem