Paříž, Berlín, Madrid a Řím jsou pro vícerychlostní Evropskou unii

Francie, Německo, Španělsko a Itálie jsou pro takzvanou vícerychlostní Evropskou unii, která umožní některým členským zemím postupovat v některých otázkách rychleji než ostatní. Shodli se na tom nejvyšší představitelé těchto čtyř států na neformálním summitu ve Versailles u Paříže. Podle agentury AP se tak chtějí vypořádat s dopady brexitu, tedy očekávaného odchodu Británie z EU.

Jednání lídrů Francie, Německa, Španělska a Itálie před nadcházejícím summitem EU
Zdroj: Reuters Autor: Martin Bureau

„Jednota neznamená uniformitu. Z tohoto důvodu jsem pro to, aby byly nové formy spolupráce, pro nové projekty, pro to, co nazýváme různorodá spolupráce,“ řekl francouzský prezident Francois Hollande. Při společném prohlášení účastníků jednání upřesnil, že některé státy by mohly, tak jako je tomu u eurozóny, postupovat rychleji například ve společné obraně či slaďování daňových a sociálních politik.

Německá kancléřka Angela Merkelová před čtvrtečním summitem EU prohlásila, že Evropané musejí mít odvahu přistoupit na to, že některé země postupují rychleji než jiné, přičemž by se ale Unie neuzavírala před těmi státy, které nabraly zpoždění. „Je však nutné jít kupředu“, zdůraznila.

Předseda italské vlády Paolo Gentiloni se vyjádřil pro celkově integrovanější EU s „různou úrovní integrace“. A jeho španělský protějšek Mariano Rajoy ujistil, že „Španělsko je připraveno postupovat rychleji se všemi, kteří si to budou přát“.

Účastníky nadcházejícího unijního summitu vyzvala k řešení následků brexitu minulý týden také Evropská komise. Její předseda Jean-Claude Juncker představil v Evropském parlamentu tzv. bílou knihu, v níž Komise rozpracovala pět možných scénářů budoucího vývoje EU do roku 2025.