Rusko a Čína vetovaly sankce za údajné použití chemických zbraní v Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN sankce vůči syrskému režimu kvůli údajnému použití chemických zbraní v bojích v Sýrii. Podle Ruska by taková rezoluce poškodila mírové rozhovory, které se za zprostředkování OSN vedou v Ženevě.

Video Studio 6
video

Rusko a Čína vetovaly nové sankce vůči Sýrii

Z patnácti členů Rady bezpečnosti OSN pro rezoluci hlasovalo devět států, proti byla kromě Ruska a Číny také Bolívie. Etiopie, Egypt a Kazachstán se hlasování zdržely. Aby rezoluce prošla, nesměl by ji vetovat žádný z pěti stálých členů RB OSN (Británie, Čína, Francie, Rusko a USA). Británie, Francie a USA rezoluci jako její předkladatelé podpořily.

Video Události komentáře
video

Ruské snahy v Sýrii pohledem Ondřeje Soukupa

Rezoluce navrhovala sankce vůči jedenácti syrským představitelům, zejména armádním, a proti deseti organizacím. Zakázat měla také dodávky vrtulníků syrské vládě.

Poslední obvinění syrského režimu kvůli použití chemických zbraní vznesla tento měsíc organizace Human Rights Watch (HRW). Podle ní syrská armáda podnikla od loňského 17. listopadu do 13. prosince nejméně osm chemických útoků v bojích o severosyrské město Aleppo. Syrská vláda obvinění odmítla.

Podle HRW při chemických útocích v Aleppu zahynulo devět lidí, včetně čtyř dětí, a na 200 lidí utrpělo vážné zdravotní komplikace. Podle HRW vládní vrtulníky shazovaly na čtvrti v Aleppu barely s chlorem. 

Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek, jako je chlor, pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013.

Rusko, které je ve válce v Sýrii hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, vetovalo sankce vůči režimu během šestileté války už posedmé. Čína se k Moskvě připojila v šesti případech.