Sýrie: Vládní helikoptéry nad Aleppem údajně použily chlor

Kolem sedmi desítek lidí ze severosyrského města Aleppo museli lékaři ošetřit kvůli problémům s dýcháním. Podle aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která v zemi monitoruje z Británie, se nadýchali chloru. Ten na povstalecké území údajně shodily vzdušné síly režimu prezidenta Bašára Asada. Damašek však používání chemických zbraní v konfliktu dlouhodobě popírá.

Snímek zveřejněný 6. září na sociálních sítích po údajném útoku chlorem v Aleppu
Zdroj: Reuters

Barelové bomby s jedovatým plynem shodily údajně vládní stroje na halabskou čtvrť Sukkarí ovládanou povstalci. Ze sedmi desítek zraněných bylo podle SOHR téměř 40 dětí. Světové agentury upozorňují, že zprávu nelze nezávisle ověřit.

Vláda a povstalci se z používání chemických zbraní vzájemně obviňují poměrně často. Obě strany ale obvinění popírají.

Nedávná zpráva z vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvádí, že za dva z devíti útoků jedovatým plynem v Sýrii jsou zodpovědné vládní jednotky a jeden mají na svědomí radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Video Studio 6
video

Syrský režim použil podle SOHR bomby s chlorem

Podle vyšetřovatelů existuje dostatek informací k závěru, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, která 21. dubna 2014 uvolnila toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor. Vyšetřovatelé rovněž shromáždili dostatek důkazů o tom, že ozbrojenci z IS „jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015“.

Rusko a Sýrie závěry vyšetřování předložené Radě bezpečnosti OSN odmítají. V srpnu 2013 na předměstích Damašku zahynuly po útoku chemickými zbraněmi stovky lidí. Asadův režim následně souhlasil s vydáním chemických zbraní mezinárodnímu společenství.