Islámský stát se hlásí k útoku v Kábulu. Zemřelo osmdesát lidí

Nejméně 80 mrtvých a 231 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v centru afghánské metropole Kábul. K odpovědnosti za útok na demonstraci menšinových Hazárů se přihlásili sunnitští fanatici z organizace Islámský stát (IS).

Svědci sebevražedného útoku v Kábulu
Zdroj: Reuters

Útočníci se odpálili na konci průvodu několika tisíc demonstrantů, kteří protestovali proti tomu, že plánovaná trasa nového vedení vysokého napětí má opominout jejich kraj. V čele průvodu šly ženy, na místě byly také děti a celé rodiny.

„Když jsem dorazil na místo, viděl jsem desítky těl, napočítal jsem jich víc než dvacet a některá byla naprosto roztrhaná. Jiná těla byla zmrzačená a naložená na policejním autě. Všude byly kaluže krve,“ popsal hrůznou situaci v ulicích města reportér AFP.

K atentátu se přihlásili radikálové ze sunnitské organizace Islámský stát. „Dva bojovníci IS odpálili výbušné opasky na shromáždění šíitů," uvedli v prohlášení; od činu se naopak distancovalo hnutí Taliban, útok připsal „nepřátelským kruhům“ a označil ho za tragický.

Afghánistán je dlouhodobě terčem teroristických útoků. Při sebevražedném atentátu v Kábulu zemřelo letos 30. června nejméně 27 lidí, dalších asi 40 utrpělo zranění.