Vítězství bez soupeře: Trump opanoval primárky ve státě Washington

Úterní republikánské primárky ve státě Washington vyhrál bez jakýchkoliv pochyb Donald Trump, který je jediným zbylým uchazečem o nominaci do prezidentských voleb mezi republikány. Realitní magnát se tak už velmi těsně přiblížil zisku delegátů potřebných k automatické nominaci na stranického kandidáta. Část hlasů ale získali i jeho někdejší konkurenti Ted Cruz, John Kasich a Ben Carson, kteří už se z boje stáhli.

Donald Trump pózuje na selfie se svými podporovatelkami
Zdroj: Reuters

Podle amerických televizních stanic NBC a CNN získává Trump po sečtení hlasů ze 67 procent hlasovacích míst 76 procent hlasů. Trump už nemá konkurenta tři týdny, primárky ale končí až 7. června.

Ted Cruz a John Kasich se stáhli z boje až poté, co byly ve Washingtonu vytištěny hlasovací lístky. Carson sice ukončil kampaň už v březnu, oficiálně ale nepožádal o stažení ze seznamu kandidátů.

Washington dodá na červencovou republikánskou konferenci v Clevelandu 44 delegátů. Trump jich měl před úterkem zajištěných 1189 a k automatické nominaci je jich zapotřebí 1237.

Demokraté uspořádali ve Washingtonu na konci března namísto primárek volební shromáždění a vyhrál zde přesvědčivě Bernie Sanders. K vítězství se však nezadržitelně blíží favorizovaná Hillary Clintonová. Socialistický senátor za Vermont sice čelí stále hlasitějším výzvám k odstoupení z kampaně, odmítá se ale vzdát a tvrdí, že o kandidátovi rozhodne až červencový nominační sjezd strany.

Protesty proti Donaldu Trumpovi v Albuquerque
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Brennan Linsley

Protesty v Novém Mexiku

Odpůrci Donalda Trumpa zaplavili ulice města Albuquerque ve státě Nové Mexiko, kde se kontroverzní republikánský kandidát setkal s voliči. Demonstranti přišli s mexickými vlajkami a hlasitě skandovali hesla „Trump je fašista“ nebo „F*** Donald Trump“ s odkazem na Trumpův negativní postoj k imigrantům.

Podle CNN byla situace na místě chaotická. Na zasahující policisty létaly plastikové lahve a kusy zapáleného šatstva. Maskovaní demonstranti převraceli odpadkové koše a ničili policejní kovové zábrany. Dav rozbíjel dveře okolních domů a neúspěšně se snažil proniknout do centra, kde Trump diskutoval se svými příznivci.

Policie na Twitteru odmítla, že by proti demonstrantům použila slzný plyn, zasáhla pouze pepřovými spreji a kouřovými granáty.

Trump podle agentury AP reagoval rozzuřeně a žádal po policistech, aby tvrdě zasáhli. „Běžte domů k mámě,“ křičel na protestující davy. „Jak staré je tohle děcko?“ ukázal na jednoho z aktivistů. „Pořád ještě nosí pleny,“ odpověděl si. Jeho stoupenci přitom skandovali „Postav tu zeď“ v narážce na výroky newyorského magnáta o potřebě vystavět zeď na hranicích s Mexikem, která by měla zastavit příliv emigrantů.

Situace v  Albuquerque připomínala podle serveru CNN chicagské šarvátky z března letošního roku. Tam se ale policii nepodařilo udržet Trumpovy příznice a odpůrce od sebe, a jejich střety skončily množstvím zraněných a zatčených.

Nové Mexiko má ze všech států USA nejvyšší procento hispánských obyvatel. Velkou část z nich Trumpovy nenávistné výroky vůči přistěhovalcům pobuřují. Ostře se proti Trumpovi staví i guvernérka Nového Mexika Susana Martinezová, jediná americká guvernérka hispánského původu. Republikánské primárky se v Novém Mexiku uskuteční 7. června.