Szydlová: Státní převrat v Polsku? Očekávám omluvu, pane Schulzi

Hněvivou reakci polské vlády vyvolala slova předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze, který razanci nástupu polských konzervativců k moci přirovnal ke státnímu převratu. Premiérka Beata Szydlová chce po německém socialistovi omluvu.

Martin Schulz
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Schulz v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk prohlásil, že europarlament by se měl nejpozději v lednu zabývat znepokojující situací v Polsku. „To, co se tam děje, má charakter státního převratu a je dramatické,“ řekl politik, jemuž byla názorově bližší předchozí vláda liberálů z Občanské platformy (PO) než současný jednobarevný kabinet Práva a spravedlnosti (PiS).

Szydlová označila Schulzova slova za nepřijatelná a řekla, že očekává omluvu. „Je špatné, když se šéf europarlamentu takto vyjadřuje o některé členské zemi,“ prohlásila premiérka, podle níž nejde o první kritickou poznámku Schulze na adresu její vlády. Proti Schulzovým slovům se vymezil rovněž polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, podle něhož nemají „faktický základ, a proto jsou nezodpovědná“. Ministr vyzval polského velvyslance při EU, aby se s předsedou EP kvůli této věci sešel.

Konzervativní strana PiS během prvních týdnů po volebním triumfu naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí a zrušila říjnovou volbu pětice ústavních soudců, které nahradila novými. Poslední krok označuje opozice i právní experti za neústavní a kritika se ozývá i od vlivných zahraničních médií. PiS tvrdí, že žádná pravidla neporušuje. Proti posledním krokům PiS nicméně demonstrovaly o víkendu tisíce Poláků.

Polští konzervativci obrátili po nástupu silně proevropský kurz předchozí vlády a dávají najevo, že budou k Bruselu daleko kritičtější. Zatímco PO například podpořila kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU, PiS by toto rozhodnutí ráda změnila a zvažuje, zda se nepřipojí k žalobě, kterou už kvůli kvótám podalo Slovensko.