Tisíce Poláků demonstrovaly proti posledním krokům vládnoucích konzervativců

Proti nedemokratickým krokům vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), zejména proti její snaze ovládnout ústavní soud, demonstrovaly ve Varšavě i dalších polských městech tisíce Poláků. Strana bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského získala v říjnových volbách většinu v novém parlamentu, takže poprvé od pádu komunismu mohla vytvořit jednobarevnou vládu a provádí velké změny na předních státních funkcích.

Poláci demonstrují proti nedávným krokům vládnoucí strany PiS
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Rafal Guz

Protest svolal občanský Výbor na obranu demokracie (KOD), podporovaný většinou opozičních stran. „Demokracii brání 50 000 lidí,“ napsal na twitteru varšavský místostarosta Jaroslaw Jóźwiak z liberální Občanské platformy. Organizátoři původně počítali s účastí jen dvou tisícovek lidí.

Odpůrci vlády konzervativců, kteří vyhráli na jaře prezidentské volby a v říjnu ovládli i polský parlament, pak pochodovali pod vlajkami Polska a Evropské unie a s heslem „Svoboda, rovnost, demokracie“ od sídla ústavního soudu k parlamentu a k prezidentskému paláci. „Tady je Polsko! Odstup! Andrzej Duda je loutka!“ volali na adresu konzervativní hlavy státu, vzešlé z PiS.

Video Zprávy ve 12
video

Poláci demonstrují proti nedemokratickým opatřením vládnoucí strany

„Přišli jsme, protože se bojíme. Máme obavy z toho, co se teď v Polsku děje. Většina nemůže diktovat druhým svůj způsob žití, svůj způsob myšlení,“ prohlásil spoluzakladatel KOD Mateusz Kijowski. Odhadl, že boj na obranu demokracie bude dlouhý a může trvat mnoho let.

Na protidemonstraci přišlo jen několik desítek nacionalistů, kteří na adresu protivládních demonstrantů skandovali posměšné slogany, vlastenecká a protiislámská hesla.

PiS provádí rozsáhlé výměny na předních státních funkcích. Vláda odvolala mimo jiné šéfy všech čtyř tajných služeb a policejního prezidenta, zrušila říjnovou volbu pěti ústavních soudců a nahradila je jinou pěticí. Nejvyšší soudní instance v zemi ale do výběru soudců zasáhla a zrušila jako protiústavní klíčové části listopadového zákona, kterým si vládní konzervativci chtěli zajistit nad soudem vliv. Prezident Andrzej Duda nepřijal slib od tří ústavních soudců zákonně zvolených ještě bývalým Sejmem, a naopak přijal slib pěti soudců nominovaných PiS.