Putin: Rusko vyvíjí útočný systém, který pronikne veškerou obranou

Rusko vyvine útočný systém, který bude schopen proniknout jakýmkoliv protiraketovým deštníkem. Na jednání o rozvoji ruských ozbrojených sil to prohlásil prezident Vladimir Putin, podle něhož ruští zbrojaři za poslední tři roky postavili a otestovali systémy, které jsou schopné plnit bojové úkoly i v oblastech chráněných mnohaúrovňovou protiraketovou obranou. „Takové systémy jsou od letošního roku zařazovány do výzbroje,“ dodal prezident bez dalších podrobností.

Vladimir Putin na jednání s ruskými armádními špičkami
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexei Druzhinin

Moskva dlouhodobě odmítá budování protiraketového štítu USA, který podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. „Budeme také pracovat na protiraketové obraně, ale v první fázi, jak jsme při mnoha příležitostech řekli, budeme pracovat na útočném systému schopném proniknout jakýmkoli protiraketovým deštníkem,“ řekl Putin. Letos v červnu u příležitosti zahájení výstavy a konference o vojenské technice Armija-2015 v Kubince u Moskvy prohlásil, že ruský jaderný arzenál do konce roku posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných proniknout jakoukoli protiraketovou obranou.

Prezident připomněl, že Washington v obhajobě především evropské části protiraketové obrany prohlašuje, že má sloužit proti případné hrozbě íránských střel. Podle Moskvy ale možné nebezpečí z Teheránu pominulo, neboť Írán se dohodl s mezinárodním společenstvím na budoucnosti svého jaderného programu. „Odkazy na hrozbu jaderného raketového útoku z Íránu a KLDR sloužily jen jako zástěrka skutečných plánů a skutečných úkolů, kterými jsou neutralizace nukleárního potenciálu jiných jaderných mocností, obzvláště Ruska,“ uvedl Putin.