Djokovičovi hrozí v Srbsku pokuta, nebo i vězení. Nejspíš dostane obecně prospěšné práce, uvádějí právníci

Tenistovi Novaku Djokovičovi hrozí v Srbsku kvůli porušení izolace pokuta, nebo dokonce vězení, tvrdí tamní právníci. Nejpravděpodobnější je ale podle nich varianta obecně prospěšných prací. Srbská premiérka Ana Brnabičová uvedla, že sportovcovo chování se jeví jako „zjevné porušení“ pravidel. Upozornil na to list The Guardian. Djokovič ve středu přiznal, že se po pozitivním testu na koronavirus zúčastnil rozhovoru pro deník L'Équipe. Tenista není očkovaný, výjimku na cestu na Australian Open dostal na základě prodělaného onemocnění. Australská vláda zvažuje odejmutí jeho víza a deportaci světové jedničky.

Novak Djokovič
Zdroj: ČTK/AP Autor: John Nacion

Právníci v Srbsku místním novinářům řekli, že porušení přísných pravidel izolace v zemi je trestným činem podle článku 248 trestního zákoníku a hrozí za něj pokuta nebo trest odnětí svobody až na tři roky. Djokovič jako významná veřejná osobnost by v případě uznání viny mohl dostat exemplární trest. Podle právníků by však měl mít možnost vyjednat si příkaz obecně prospěšných prací.

V počátečních fázích pandemie bylo několik Srbů, kteří měli pozitivní test, odsouzeno k trestu odnětí svobody až na tři roky za to, že nesplnili povinnou dvoutýdenní izolaci. Aktuálnější tresty bývají zpravidla pokuty přibližně 150 tisíc dinárů (přes 31 tisíc korun), připomněl The Guardian.

Brnabičová: Pokud jste pozitivní, musíte se izolovat

Podle premiérky Brnabičové by měl Djokovič vysvětlit to, co označila za „šedou zónu“. „Pokud jste pozitivní, musíte se izolovat,“ řekla srbská premiérka zpravodajskému serveru BBC a dodala, že pokud hráč porušil pravidla, bude se muset poradit s „příslušnými orgány“.

Brnabičová dále uvedla, že neví jistě, „kdy vlastně výsledky dostal“. Řekla, že sice nesouhlasí s jeho odmítavým postojem k očkování, Djokovič je „jedním z velkých srbských šampionů“, dodala ale s tím, že doufá, že bude moci na turnaji hrát. První grandslam sezony začíná v pondělí.

Server německého magazínu Spiegel ve středu upozornil, že pozitivní test na koronavirus, který umožnil srbskému sportovci přicestovat do Austrálie, může být zmanipulovaný. Při kontrole daného QR kódu se redaktorům nejprve test ukázal jako negativní. Navíc existuje podezření, že test není ze 16. prosince, jak tvrdí Djokovič, ale o deset dnů novější.

Ministr pro imigraci může Djokoviče vyhostit 

Dvacetinásobný grandslamový vítěz, který je odpůrcem vakcinace, sice dostal výjimku z povinného očkování pro účast na Australian Open, úřady mu však vízum zamítly. Djokovič díky procesnímu pochybení imigračních úředníků rozhodnutí zvrátil u soudu a byl do země vpuštěn.

Stále mu však hrozí vyhoštění, které může nařídit australský ministr pro imigraci Alex Hawke. Dosud se ale nevyjádřil a podle deníku The Age ve čtvrtek nerozhodne.

Australský vicepremiér Barnaby Joyce prohlásil, že většina Australanů nesouhlasí s tím, aby srbský tenista na turnaji hrál. „Většina z nás si myslela, že když pan Djokovič nebyl dvakrát očkován, bude požádán, aby odjel,“ řekl Joyce televizi Nine Network. „Nu, to byl náš názor, ale nebyl to názor soudu,“ rozvedl.

„Drtivé většině Australanů (…) se nelíbí myšlenka, že někdo druhý, ať už je to tenista, španělský král, nebo anglická královna, sem může dorazit a mít jiná pravidla, než s jakými se musí vypořádat všichni ostatní,“ dodal.