Cineworld dočasně zavírá kina v USA a Velké Británii, 45 tisíc lidí je bez práce

Britská společnost Cineworld kvůli dopadům šíření nového koronaviru dočasně uzavře všechna svá kina ve Spojených státech a Velké Británii. Firma uvedla, že bez práce tak prozatím zůstane až 45 tisíc lidí. Cineworld je druhým největším provozovatelem kin na světě a prostřednictvím divize Cinema City působí i v České republice. Cinema City ale kina v ČR zavírat nebude, uvedla mediální zástupkyně firmy Hana Doležalová.

Cineworld bojuje o přežití kvůli negativním dopadům, které má koronavirová krize na filmový průmysl. Akcie podniku krátce po zahájení pondělního obchodování na londýnské burze ztrácely více než polovinu své hodnoty, později ztráty zmírnily asi na třicet procent.

Společnost Cineworld od čtvrtka uzavře svých 536 kin Regal v USA a 127 kin Cineworld a Picturehouse ve Velké Británii. „Cineworld bude dál pozorně sledovat situaci a bude v patřičnou dobu informovat o budoucích plánech na obnovení aktivit na těchto trzích,“ uvedla společnost.

Na plán firmy uzavřít kina v USA a Velké Británii už o víkendu poukazovaly zdroje agentury Reuters a společnost v neděli potvrdila, že o tomto kroku uvažuje. Podle nedělníku The Sunday Times firma napsala britskému premiérovi Borisi Johnsonovi i ministrovi kultury Oliveru Dowdenovi. Mimo jiné upozornila, že odvětví přestává situaci ekonomicky zvládat.

Svým investorům podnik v září sdělil, že pokud bude nucen znovu zavřít kina, bude patrně potřebovat i další finance. V prvním pololetí Cineworld vykázal ztrátu 1,64 miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun) po zisku 140 milionů dolarů před rokem.

Kvůli pandemii se zpozdí premiéra nového filmu o Bondovi 

Kina Cineworldu se po plošných karanténách začala znovu otevírat v červenci. Nynějšímu rozhodnutí o uzavření kin v USA a Velké Británii předcházely odklady očekávaných filmových premiér. „Bez těchto premiér nemůže Cineworld zákazníkům v USA a Británii předložit širokou nabídku komerčně úspěšných filmů, což je nutné, pokud mají lidé přemýšlet o návratu do kina,“ uvedla společnost Cineworld.

Další několikaměsíční odklad například v pátek oznámili producenti snímku o Jamesi Bondovi Není čas zemřít. Nově je premiéra naplánována až na začátek dubna příštího roku. Film se měl původně začít promítat už letos v dubnu, kvůli pandemii ale byl na jaře termín přeložen na listopad.

Cinema City kina v Česku zavírat nehodlá

Na jaře, po uvolnění opatření, síť multiplexů Cinema City v České republice se znovuotevřením vyčkávala. Kina sice na začátku mohla obnovit provoz, trval ale zákaz prodeje občerstvení. Vedení Cinema City se tehdy rozhodlo znovuotevření odložit, než bude možné nabízet kompletní služby, uvedla na jaře společnost v oficiálním vyjádření.

Situace se nyní opakuje, od pondělí do 18. října se filmová představení mohou konat, je na nich ale zakázán prodej jídla a nápojů. Divákům zůstávají kina Cinema City i nadále přístupná, provoz kvůli aktuálním opatřením nepřerušují.

Cinema City v České republice podle svých internetových stránek provozuje 12 multiplexů a jeden megaplex v sedmi městech, a to v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzní, Ústí nad Labem a Ostravě.