„You Are The Champions“. Kapela Queen zahrála pro zdravotníky v první linii

Kapela Queen vydala novou verzi slavného hitu „We Are The Champions“. Píseň s upraveným textem adresuje všem, kteří bojují s koronavirem v první linii. Výtěžek poputuje do nadace Světové zdravotnické organizace (WHO) pro potírání nemoci COVID-19. Už dříve boj proti šíření nákazy podpořili Paul McCartney, Elton John, Lady Gaga, Billie Eilish nebo Rolling Stones.

Kytarista kapely Queen Brian May
Zdroj: AP, ČTK Autor: Robert E. Klein

Píseň „We Are The Champions“ napsal před více než čtyřiceti lety Freddie Mercury. Hit nestárne a je pravidelnou součástí sportovních ceremoniálů. Spoluzakladatelé kapely Queen a Mercuryho staří parťáci Brian May a Roger Taylor se ale v souvislosti s pandemií rozhodli píseň věnovat nikoliv sportovcům, ale těm, kteří bojují s koronavirem v přední linii – doktorům, zdravotníkům a sestřičkám.

„Stejně jako jsme poslali naše mladé muže a ženy do dvou světových válek k boji, tito mladí muži a ženy nyní bojují za nás a riskují každý den své životy,“ prohlásil kytarista Queen Brian May pro časopis Rolling Stone. „Je to pro každého, kdo tam venku pracuje a ohrožuje tím svůj život,“ dodal.

Po smrti Freddieho Mercuryho v 90. letech zpívalo slavnou píseň s Queen několik zpěváků i zpěvaček. Text se ale za čtyři desetiletí nezměnil. Až teď. Zpěvák Adam Lambert spontánně vyměnil slovo „We“ (My) za „You“ (Vy). Změna je to zdánlivě kosmetická, v kontextu významu písně a současné situace ve světě ale zásadní.

Nahrávka vznikla virtuálně na dvou kontinentech naráz

S nápadem společné nahrávky v omezených koronavirových podmínkách přišel kytarista Brian May. Na svém instagramovém účtu už delší dobu komunikuje se svými fanoušky skrze videopříspěvky. Učí je hrát různé riffy a sám interpretuje některé skladby Queen.

Tentokrát se rozhodl přizvat do on-line přenosu své spoluhráče. Spoluzakladatele kapely a bubeníka Rogera Taylora a zpěváka Adama Lamberta, který s nimi už delší dobu vystupuje. Třetí zmíněný žije na rozdíl od svých britských kolegů ve Spojených státech. Nahrávka tak vznikla na digitální platformě a v jeden čas ze dvou kontinentů. 

Nové verze písně se pak chopili filmaři a na začátku května vznikl videoklip, který za pouhý den existence vidělo přes milion lidí. Režiséři Drew Gleason a Tyler Macey vedle autentických záběrů na tři muzikanty využili mrazivé pohledy na světová ikonická místa, která jsou kvůli pandemii prázdná. Zbytek klipu věnovali těm, kteří bojují proti koronaviru v první linii.

Zůstaň doma s Billie Eilish nebo The Rolling Stones

Iniciativa kapely Queen není ojedinělá. Pomoci se rozhodli také popové hvězdy Justin Bieber a Ariana Grande. Zpěváci oznámili, že příští týden vypustí společný singl „Stuck with U“. Výtěžek půjde ve prospěch dětské nadace First Responders.

Už v dubnu s dosud nejrozsáhlejší solidární akcí přišla americká umělkyně a vítězka Oscara Lady Gaga. Uspořádala virtuální koncert „Jeden svět společně doma“. Pod tímto mottem zpívali interpreti na konto Světové zdravotnické organizace. 

Na podporu boje s koronavirem tak vystoupili ve videopřenosu zpěvačka Billie Eilish nebo sirové Paul McCartney a Elton John. Velkého koncertu se zúčastnila i legendární kapela The Rolling Stones a to v kompletním čtyřčlenném spojení. Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts i Ronnie Wood se na dálku spojili, každý ze svého domova, a společně zahráli a zazpívali.  

Pandemie koronaviru ovlivnila kapelu The Rolling Stones i v novém klipu „Living In A Ghost Town“. Ten se skládá z aktuálních záběru prázdného Londýna, který jistým způsobem jako „město duchů“ působí.